Samsung QLED 8K TV

8K, QLED a až 99 % pomer: Nový TV od Samsungu straší konkurenciu

Samsung predstavil svoju novú vlajkovú loď. Nový QLED TV má v repertoári certifikované 8K rozlíšenie, vylepšenú umelú inteligenciu a aj modernú konštrukciu.

Samsung predstavil svoju novú vlajkovú loď medzi QLED televízormi. Novinka Q950TS má v repertoári certifikované 8K rozlíšenie, vylepšenú umelú inteligenciu a aj modernú konštrukciu bez rámikov. Prítomný displej totiž zaberá až 99 percent prednej plochy.

K predstaveniu nového high-end TV došlo počas momentálne prebiehajúceho podujatia CES 2020, ktoré sa koná na území Spojených štátov amerických. O cene či dostupnosti nepadlo ale zatiaľ ani jedno slovo.

„Rozlíšenie 8K má potenciál od základu zmeniť celý náš odbor. Kategória obrích displejov s uhlopriečkou od 75 palcov (190 cm) rastie z celého odboru najrýchlejšie, a práve v tejto kategórii má rozlíšenie 8K najväčší význam,“ prezradil riaditeľ divízie spotrebnej elektroniky v spoločnosti Samsung Electronics America Joe Stinziano.

Samsung QLED 8K TV
Samsung QLED 8K TV

„Náš rad 8K televízorov pre rok 2020 je skvelým dôkazom toho, aký potenciál sa v tomto rozlíšení skrýva. Obraz divákov doslova pohltí, vďaka jedinečným inteligentným funkciám si navyše môžu zážitky vychutnávať jednoduchšie a vo väčšej úplnosti než kedykoľvek predtým.“

8K, QLED a priestorový zvuk

Technická špecifikácia vlajkového televízora zahŕňa ako jemné 8K rozlíšenie s príslušnou certifikáciou od 8K Association, tak aj technológiu QLED. To pre používateľov znamená, že sa môžu spoľahnúť na sýte farby, veľa svetla, reálne vyzerajúcu čiernu či špičkový kontrast. Rovnako stojí za zmienku i prehrávanie natívneho obsahu v 8K, v čom má prsty kodek AV1.

TIP REDAKCIE
Qualcomm predstavil Snapdragon 8 Gen 1+. Kde pocítime najväčšie vylepšenia?

V tlačovej správe sa okrem iného spomína prítomnosť jedného z najlepších audio systémov na trhu. Samsung skombinoval umelú inteligenciu, starostlivo rozmiestnené reproduktory po stranách displeja, basových subwooferov a technológiu Object Tracking Sound+, aby jeho produkt poskytol špičkovú synchronizáciu prvotriedneho (5.1) zvuku s pohybom jednotlivých objektov na obrazovke.

Medzi technológiami figuruje aj Active Voice Amplifier, čo je funkcionalita, ktorá dokáže v prípade potreby automaticky zvýšiť hlasitosť a potom opätovne znížiť. Táto potreba môže nastať napríklad vtedy, keď je v miestnosti aktívny iný elektrický spotrebič s vysokou hlučnosťou (mixér, vysávač).

Nový dizajn, žiadne rámiky

Ďalšou pýchou nového high-end TV Q950TS je jeho dizajn. Všetok hardvér sa skrýva v iba 15 milimetrov hrubej konštrukcii bez rámikov okolo displeja. Vďaka pomeru o veľkosti až 99 percent zmizla hranica medzi obrazom a jej okolím, čo v praxi znamená, že pred používateľom bude v podstate iba obrazovka.

Samsung QLED 8K TV
Samsung QLED 8K TV