Ilustračný obrázok

Odborník z WHO: Koronavírus sa šíri jednoduchšie ako sme si mysleli

Prenos koronavírusu (2019-nCoV) z človeka na človeka nemusí prebiehať výlučné iba fyzickým kontaktom. Osudovým môže byť vraj aj obyčajné kýchnutie.

Prenos koronavírusu (2019-nCoV) z človeka na človeka nemusí prebiehať výlučné iba fyzickým kontaktom. Dostupné dáta, ktoré má v rukách WHO, naznačujú, že osudovým môže byť aj obyčajné kýchnutie v blízkosti tváre zdravého jedinca.

Dr. David Heymann zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) po novom prezradil, že šírenie nebezpečného vírusu prebieha jednoduchšie ako si odborníci pôvodne mysleli. To inými slovami znamená, že sa ním možno nakaziť aj bez objatia, podania ruky, bozku alebo zdieľania pohára či fľaše s nakazeným človekom. Stále však neexistuje dôkaz, že by mohol kontaminovať napríklad celú miestnosť.

“Hromadia sa dôkazy, ktoré tvrdia, že šírenie vírusu môže prebiehať aj prostredníctvom vzdialeného kontaktu, napríklad vtedy, keď si nakazená osoba kýchne alebo zakašle vedľa tváre niekoho iného,” píše americký spravodajský web CNN.

Koronavírus má v Číne na svedomí striktné dopravné reštrikcie, ktoré vo viacerých mestách ochromili verejnú prepravu. Vo Wu-chane, epicentre nákazy, odstavili miestne letisko a obmedzili využívanie vlakových spojov. Týka sa to predovšetkým tých, ktorí majú v pláne odísť preč. Keďže ešte stále neexistuje efektívny liek, dotknuté krajiny musia robiť všetko pre to, aby zabránili šíreniu.

Pôvod koronavírusu? Vraj hady

To, že Číňania milujú pokrmy z hadov nie je žiadnym veľkým tajomstvom. Nový typ koronavírusu môže však pochádzať práve z hadov, ktorí k nemu taktiež prišli prostredníctvom svojej potravy – netopierov.

Vírus momentálne neohrozuje už iba Číňanov, ale aj okolité ázijské krajiny. Nakazený človek bol už dokonca objavený i v Spojených štátoch amerických. V európskom Škótsku museli zase piatich jedincov pre podozrenie z infekcie preventívne vyšetriť. O výsledkoch zatiaľ nič nevieme. Všetko nasvedčuje tomu, že minimálne traja majú čínsku národnosť.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať