Pôvodca nebezpečného koronavírusu: Pravdepodobne hady

Svet opäť bojuje so zákerným chrípkovým vírusom, ktorý sa pomaly ale isto začal šíriť vo všetkých kútoch sveta. Koronavírus pochádza z Číny.

Svet opäť bojuje so zákerným chrípkovým vírusom, ktorý sa pomaly ale isto začal šíriť vo všetkých kútoch sveta. Koronavírus pochádza z Číny. Výskumníci mali odhaliť jeho pôvodcu – hady. Konkrétne má ísť o bungara pásikavého a kobru čiernu.

Prvé ochorenie doktori zaznamenali ešte koncom roka 2019 v čínskom meste Wu-chan. 11-miliónové mesto v srdci Číny sa tak stalo epicentrom vírusu, ktorý sa raketovo rozšíril po celom svete.

Vírus pochádza z rovnakej rodiny vírusov ako SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) a MERS (respiračný syndróm Blízkeho východu), ktoré za posledných 17 rokov zabili stovky ľudí po celom svete. Nová odnož vírusu svetová zdravotná organizácia WHO nazvala 2019-nCoV.

Koronavírus – čo to je?

Nazvanie koronavírus vychádza z jeho tvaru pri pohľade cez mikroskop. Pripomína totiž korunu alebo slnečnú korónu. Koronavírus sa šíri vzduchom a spôsobuje hlavne zápal horných dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu u cicavcov a vtákov. Väčšina odrôd koronavírusov spôsobuje len miernu chrípku, no niektoré mutácie, ako napríklad SARS či MERS spôsobili zápal horných aj dolných dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch viedlo až k smrti.

TIP REDAKCIE
Európski vedci chcú na Mesiaci vyrábať kyslík. Továreň bude využívať mesačný prach

Nový vírus 2019-nCoV spôsobuje podobné symptómy ako SARS a MERS, kde ľuďom často privodí ťažký zápal dýchacích ciest.

Bohužiaľ, momentálne neexistuje schválená vakcína alebo antivirotiká, ktoré by zabránili šíreniu koronavírusu, resp. ktoré by ho dokázali efektívne liečiť.

Koronavírus 2019-nCoV sa objavil v čínskom meste Wu-chan koncom roka 2019

2019-nCoV je zoonóza

Zoonózy sú infekcie prirodzene prenosné medzi zvieratami a ľuďmi. To znamená, že prví ľudia nakazení týmto vírusom ho získali priamo zo zvieraťa. Vírus vnútri zvieraťa pravdepodobne zmutoval, vďaka čomu získal schopnosti nakaziť a rozmnožovať sa vnútri ľudského tela.

TIP REDAKCIE
Elon Musk: Do roku 2050 na Mars prepravíme 1 milión ľudí

Aby toho nebolo málo, 2019-nCoV sa dokáže šíriť nielen medzi zvieraťom a človekom, ale aj medzi človekom a človekom.

Predpokladá sa, že 2019-nCoV na ľudí „preskočil“ v čínskom meste Wu-chan. Stať sa tak malo na jednom z miestnych trhov, kde sa obchoduje aj so zvieratami. Toto tvrdenie silne podporujú aj zistenia publikované v Journal of Medical Virology. Virológovia porovnali genetické sekvencie 2019-nCoV a všetkých ďalších známych koronavírusov.

Za pôvodcu 2019-nCoV bol najskôr označený netopier, no neskôr virológovia prišli na to, že pravdepodobne pochádza z hadov. Za odhalením skutočného pôvodcu stojí detailná analýza proteínu, ktorý tvorí vonkajšiu časť vírusu. Tá sa pripája na bunky hostiteľa. Pri bližšom pohľade vedci prišli na to, že vírus bol perfektne adaptovaný na napadnutie hadov.

TIP REDAKCIE
Včely si rady pochutnajú na alkohole. Ak sa opijú, nepustia ich do úľa

Jedným z hlavných pokrmov hadov vo voľnej prírode sú netopiere, čo oba živočíchy spája ešte viac. To, že na trhoch v meste Wu-chan predávali aj živé hady zas dopĺňa trojuholník netopier – had – človek. To, ako sa vírus tak rýchlo adaptoval pre šírenie sa medzi chladnokrvnými a teplokrvnými živočíchmi je však nateraz záhadou.

Virológov čaká niekoľko poriadne krušných týždňov. Musia totiž dokázať, že vírus skutočne pochádza z hadov, čo znamená odobratie stoviek vzoriek priamo v meste Wu-chan a ich následná analýza.