Huawei našiel náhradu za Mapy od Google, podpísal dohodu so spoločnosťou TomTom

Uspokojivé riešenie?

2
TomTom
Foto: TomTom

Čínsky výrobca Huawei stratil kvôli sankciám americkej vlády prístup k aplikáciám a službám spoločnosti Google. Americké firmy nemôžu s Huawei až na pár výnimiek vôbec obchodovať.

Prvou obeťou sankcií sa stal vlaňajší vlajkový Mate 30 a Mate 30 Pro, ku ktorému sa o pár týždňov pridá ďalší dôležitý produkt, očakávaný top model P40 a P40 Pro. Gmail, YouTube, vyhľadávanie Google, Disk, Obchod Play, Google Pay… Tieto služby v nových smartfónoch výrobcu Huawei, žiaľ, nenájdeme.

To nie je problémom na čínskom trhu, kde služby od Google nie sú dostupné dlhodobo. Absencia týchto služieb ale predstavuje problém na ostatných trhoch vrátane Európy, kde sú na ne užívatelia zvyknutí.

Huawei komplikácie rieši alternatívnymi službami z vlastnej dielne. Výrobca má vlastný cloud, aplikácie ponúka cez obchod AppGallery, Google Mobile Sevices nahradili Huawei Mobile Services a najnovšie výrobca našiel aj náhradu za hojne využívané Mapy od Google.

Okrem toho tiež vyvíja vlastný operačný systém Harmony OS, ktorý by mohol niekedy v budúcnosti nahradiť štandardný Android.

huawei
Foto: TomTom

Podľa správy agentúry Reuters výrobca podpísal dohodu o spolupráci so spoločnosťou TomTom, ktorá, ako asi viete, vyvíja navigačný softvér. Huawei vďaka dohode získava prístup k mapám, ich podkladom, informáciám o doprave a k samotnému navigačnému systému.

Spoločnosť TomTom sídli v Holandsku, čiže sa jej americké sankcie z netýkajú. Podrobnosti dohody nie sú známe, predpokladá sa ale, že Huawei vytvorí novú mobilnú aplikáciu, ktorá bude využívať dáta od TomTom.

Aj bez zverejnených informácií od cene je jasné, že pôjde o jednu z väčších investícií zo strany Huawei do nových služieb. Tiež nevieme, prečo si Huawei vybral práve TomTom. Snáď bude výsledok stáť za to.

Siahnuť tiež mohol po OpenStreetMap (open-source služba) či mapách HERE, ktoré vytvorila Nokia a NAVTEQ. Možno s prevádzkovateľmi Huawei rokoval, no k dohode nedospel. Snáď sa v budúcnosti dozvieme viac informácií. Detaily by mohol výrobca priblížiť aj v rámci marcovej udalosti, na ktorej predstaví vlajkové lode P40 a P40 Pro.