snapdragon 865

Qualcomm predstavil Snapdragon 865, prekvapením je 5G bez priamej integrácie

Spoločnosť Qualcomm na aktuálne prebiehajúcom podujatí Snapdragon Tech Summit 2019 predstavila očakávaný vlajkový čipset Snapdragon 865 a taktiež o niečo úspornejšiu sadu – Snapdragon 765, informuje The Verge.

Spoločnosť Qualcomm na aktuálne prebiehajúcom podujatí Snapdragon Tech Summit 2019 predstavila očakávaný vlajkový čipset Snapdragon 865 a taktiež o niečo úspornejšiu sadu – Snapdragon 765, informuje The Verge.

Qualcomm zvolil zaujímavú stratégiu. Najnovší Snapdragon 865 totižto nemá integrovaný 5G modem. Pre sprístupnenie 5G konektivity potrebuje samostatný 5G čip, v tomto prípade modem X55 druhej generácie.

Naopak, menej výkonný Snapdragon 765 ale priamo integrovaný 5G modem má. Zabudovanie do čipovej sady má niekoľko zjavných výhod. V prvom rade to je nižšia spotreba energie, v rade druhom ušetrené miesto na základnej doske, ktoré tým pádom môže ustúpiť napríklad väčšej batérii alebo iným komponentom.

Snapdragon 855
Snapdragon 855 v porovnaní s 1 centom amerického dolára. Foto: The Verge

Qualcomm tak v podstate donúti výrobcov vybrať si medzi špičkovým výkonom, no s kompromisom, alebo menej výkonným čipsetom s výhodou priamej integrácie 5G modemu. Pozor, Snapdragon 865 a samostatný modem X55 je tzv. povinným balíčkom. Vlajkový čipset nebude možné použiť v smartfóne len so 4G pripojením, resp. v kombinácii so 4G modemom.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska
Snapdragon 765
Snapdragon 765 v porovnaní s 1 centom amerického dolára. Foto: The Verge

To znamená, že budúcoročné vlajkové lode, menovite Samsung Galaxy S11, OnePlus 8 Pro, Google Pixel 5, Galaxy Note 11, LG G9 ThinQ a ďalšie, budú musieť poskytovať 5G pripojenie, pokiaľ teda budú ich tvorcovia chcieť využiť najnovší Snapdragon 865.

Snapdragon 765 so zabudovaným 5G ale zase môže byť atraktívny pre výrobcov ako Xiaomi, HMD Global (Nokia) a ďalších, ktorí na trh prinesú cenovo dostupnejšie 5G zariadenia.

Snapdragon Tech Summit 2019 stále prebieha a ďalšie podrobnosti o nových procesoroch budú známe neskôr. Autori priblížia architektúru, výkon a ďalšie detaily. Živý prenos z 2. dňa podujatia bude dostupný na tejto adrese.