For All Mankind - jeden zo seriálov od Apple

RECENZIA Apple TV+: Kvalitný, no zatiaľ chabý obsah

Klub streamovacích služieb má nového člena. Kalifornské jabĺčko sa rozhodlo, že zmení stratégiu, preto máme v týchto dňoch k dispozícii Apple TV+.

Klub streamovacích služieb má nového člena. A nielen tak hocijakého. Kalifornské jabĺčko sa rozhodlo, že zmení stratégiu, preto máme v týchto dňoch k dispozícii Apple Arcade vrátane tiež novej služby Apple TV+. Ponuka je síce zatiaľ slabá, kvalita jej však rozhodne nechýba.

Streamovacia služba bola spustená začiatkom novembra a spolu s ňou malo na Slovensku premiéru osem exkluzívnych seriálov, z čoho sú dva animované. Za necelých 5 eur mesačne (7-dňová skúšobná doba) je momentálne v ponuke SEE, For All Mankind alebo The Morning Show, za ktorými stoja a kde hrajú viaceré známe mená z Hollywoodu.

Kvôli značne obmedzenej databáze vo mne spočiatku prevládala skeptická nálada. Som dosť vyberavý a ak ma niečo nezaujme počas prvej časti, len málokedy tomu dám druhú šancu. Ak by mi teda nič nesedelo, prišlo by obrovské sklamanie. Realita bola ale nakoniec značne odlišná a ja som zostal milo prekvapený.

Kvalitný, no chabý obsah

Skeptická nálada odišla krátko po tom, čo skončila prvá epizóda seriálu For All Mankind. Príbeh sa odohráva v tom období minulého storočia, kedy vrcholili vesmírne preteky medzi dvomi najväčšími veľmocami. Na Mesiaci však tentokrát nepristáli ako prví Američania, ale Sovietsky zväz, čiže komunisti. A od tohto faktu sa odvíja celý dej.

Ďalšou novinkou z ponuky Apple TV+, ktorá si získala moju pozornosť, je seriál SEE. Ľudstvo zasiahol vírus, kvôli ktorému všetci na Zemi oslepli. O 100 rokov neskôr je zrak považovaný za mýtus a kto o ňom rozpráva, začnú ho označovať za kacíra. Svet sa v podstate vrátil do obdobia stredoveku (kráľovná, meče, kone, čarodejnice a osady), avšak s tým rozdielom, že tentokrát (takmer) nikto nevidí.

The Morning Show zachytáva životy ľudí okolo americkej televíznej šou vrátane jej fungovania. Príbeh je situovaný v New Yorku a medzi jeho hlavné postavy patrí aj Jennifer Anistonová. Dlhoročná moderátorka má však pred sebou veľkú zmenu, ktorá rozhodne aj o osude rannej šou. Ako sa s ňou teda popasuje a cez čo všetko si bude musieť prejsť?

https://www.youtube.com/watch?v=eA7D4_qU9jo

Ponuku seriálov Apple TV+ momentálne tvorí aj Duch kníh, Slonia kráľovná, Dickinson, Snoopy vo vesmíre a Helpsters. Posledné dva sú animované, takže si na svoje prídu i mladší používatelia novej streamovacej služby. Mňa osobne spomenuté diela príliš nenadchli.

Nové seriály aj druhá séria

Aktuálnu ponuku (alebo aspoň časť z nej) si pozriete behom skúšobnej doby, ktorá trvá spomínaných sedem dní a potom sa budete až do piatku nudiť. V tento deň totiž vychádzajú nové epizódy. Budúcnosť Apple TV+ preto závisí iba od toho, ako často a v akom rozsahu bude Apple prinášať nový obsah. Všetko je však zatiaľ na dobrej ceste.

TIP REDAKCIE
Google konečne vyrobí vlastné smart hodinky, prídu v roku 2022

Úplne nový seriál s názvom Servant príde 28. novembra a začiatkom decembra si zgustneme na ďalšej avizovanej novinke, tentokrát s názvom Hala. V prvom prípade pôjde o nezvyčajný rodičovský pár, ktorý vymenil živé dieťa za neživú bábiku, a v druhom o mladé dievča z Afganistanu, ktoré dospieva v prostredí takzvanej západnej kultúry.

https://www.youtube.com/watch?v=4aS-qGHH6E0&feature=emb_title

Rovnako sa môžeme tešiť na hviezdne obsadenú drámu The Banker, kde dostal rolu Samuel L. Jackson.

Web 9to5mac navyše píše, že seriály SEE, For All Mankind aj Dickinson dostanú druhú sériu, a to vrátane The Morning Show. O tom sa však vie už od príchodu. Jabĺčko vraj zobralo do úvahy vysoké hodnotenia sledovateľov a dalo pokračovaniam nakoniec predsa len zelenú. A to aj napriek tomu, že kritikom tvorba z jeho dielne príliš nevonia. Teda aspoň zatiaľ.

Chaotická aplikácia

Ponuka Apple TV+ sa nachádza na tom istom mieste, kde je aj ponuka Apple TV, kvôli čomu pôsobí chaoticky. Jednotlivé služby v používateľskom prostredí aplikácie vzájomne prelínajú a používateľ stráca prehľad o tom, čo je čo. Problém vyriešilo až zobrazenie kompletného portfólia, čo mi však tiež nejakú chvíľu trvalo.

Keď zoberiem do úvahy aktuálny rozsah ponuky novej streamovacej služby, bolo by asi zbytočné dávať pár seriálov s necelou sériou do samostatného softvéru. Veci by sa preto mohli postupom času zmeniť. Ako bude obsah pribúdať, Apple viac ako určite príde s novou aplikáciou. Dovtedy nám musí stačiť Apple TV.

Aplikácia Apple TV
Aplikácia Apple TV
Apple TV+
Aktuálna ponuka Apple TV+

Používatelia aplikácie majú okrem iného k dispozícii slovenské titulky (chýbajú iba Helpsters), jemné 4K rozlíšenie, Dolby Vision, Dolby Audio alebo možnosť seriál uložiť na hardvér, aby sa dal pozrieť aj bez Wi-Fi či mobilnej siete. V Ultra HD a HDR  (okrem kreslených seriálov) je celá ponuka Apple TV+, takže nikto o nič nepríde.

Rovnako stojí za zmienku podpora až pre šesť simultánnych streamov. Jeden používateľský profil môže vďaka tomu v jednu chvíľu využívať šesť rodinných príslušníkov.

Oplatí sa to?

Ak už na Netflixe alebo HBO GO nemáte čo pozerať, Apple TV+ ponúka ideálnu príležitosť, ako to napraviť. Samozrejme, len za predpokladu, že disponujete hardvérom od Apple. V opačnom prípade príliš nepochodíte, pretože aplikácia Apple TV pre Windows a Android neexistuje. Jedinou možnosťou je využiť buď inteligentný televízor Samsung, alebo internetový prehliadač Chrome či Firefox.

Kvalita ponuky, kreativita tvorcov aj aktuálna snaha firmy Apple vrátane jej plánov do budúcnosti za tých 5 eur mesačne určite stoja. Mnohým z vás sa novinky bez akýchkoľvek pochýb zapáčia a už sa nebudete vedieť dočkať ďalšej epizódy. Podobne ako ja.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať