Apple Arcade

RECENZIA Apple Arcade pre Mac: Porcia arkád, od ktorých sa neodtrhneš

Apple má novú stratégiu a služba Apple Arcade je jedným z jej plodov. Ak by som ju mal čo najjednoduchšie opísať, tak poviem, že ide o Spotify s hrami.

Kalifornské jabĺčko má novú stratégiu a služba Apple Arcade je jedným z jej plodov. Ak by som ju mal čo najjednoduchšie opísať, tak poviem, že ide o Spotify s hrami. Zaplatíš mesačný poplatok a môžeš si do Macu inštalovať, čo len chceš.

Je to presne to, čo mi na platforme Mac tak chýbalo. Áno, ide o pracovné stanice, no aj tí najväčší workoholici sa sem tam radi odreagujú prostredníctvom dobrej počítačovej hry. Tou najlepšou voľbou sú v takom prípade rýchle a predovšetkým jednoducho ovládateľné arkády.

V portfóliu Apple Arcade je na výber niekoľko desiatok exkluzívnych titulov, od ktorých sa zaručene nebudeš vedieť odtrhnúť. Každý jeden kúsok vyniká vysokou kvalitou, pričom je jedno, či hovoríme o obraze, zvuku alebo takom príbehu.

Vývojári, ako je napríklad veterán Capcom (Resident Evil), si dali záležať na každom jednom detaile a tu máme výsledok.

Kvalitné, zábavné aj chytľavé

Ponuka hier, s ktorými prichádza nová služba od Apple, je na platforme Mac pestrá aj relatívne bohatá. Používateľ má už od samotného spustenia novinky k dispozícii 55 hier. Niektoré možno označiť za RPG, niektoré za ťahové, niektoré za pretekárske a nájdu sa aj také, kde treba zapájať mozog viac ako obvykle.

Apple Arcade
Apple Arcade

Ako som už spomínal, všetky tituly v ponuke Apple Arcade možno označiť za exkluzívne. To inými slovami znamená, že si ich stiahne iba ten, kto vlastní kompatibilnú elektroniku z dielne firmy Apple. Okrem macOS Catalina je v klube aj operačný systém iOS 13 (iPhone alebo iPad), ktorému budeme venovať samostatný článok.

Ak niekto z vás očakáva hry na úrovni Battlefield V alebo Anthem, tak zostane s najväčšou pravdepodobnosťou sklamaný. Zabavia, no ak padne reč na grafické prevedenie, v porovnaní so spomínanými kúskami nemajú ani tú najmenšiu šancu. Od arkád sa však ani nič iné očakávať nedalo, pretože majú predovšetkým baviť, nie kŕmiť oči.

Apple Arcade
Apple Arcade

Mňa osobne bavili až tak, že som im mal problém odolať. Po aktivácii služby nasledovalo stiahnutie asi 12 hier, ktoré tvorili podstatnú súčasť môjho programu pre najbližších 5 až 6 hodín. Najťažšie na tom celom bolo rozhodovanie. Keď máte tak veľký a tak kvalitný výber, neviete, čo od radosti.

Medzi vývojármi, ktorých bude postupom času pribúdať, dnes nájdete viaceré známe značky. Konami, SEGA, Gameloft sú len slabý odvar z toho, čo všetko je v dostupnom zozname na webe iMore. Najlepšie ale je, že ich nikde inde ako v službe Apple Arcade nezoženieme. A z toho vyplýva, že ide o úplné novinky.

Hra Bleak Sword
Hra Break Sword

Čo sa týka veľkosti jednotlivých titulov, všetko závisí iba od náročnosti grafického prevedenia. Tie lepšie majú od 2 do 5 GB, zatiaľ čo tie jednoduchšie iba niekoľko stoviek MB.

5 Apple Arcade titulov, ktoré stoja za pozornosť

Break Sword

V Break Sword ťa čaká rola pixelovej postavičky, ktorá musí čeliť nebezpečným kreatúram, aby sa zbavila prekliatia. Nie jej, ale legendárneho meču s názvom Break Sword. Počas dobrodružstva zbieraš čoraz lepšiu výbavu a okrem iného máš k dispozícii aj mocnú mágiu.

TIP REDAKCIE
God of War pre PC zožal úspech: Počas prvého dňa si hru spustilo takmer 70 tisíc hráčov

Z veľkých pixelov pozostáva kompletné grafické prevedenie, vďaka čomu pripomína hry ako Prince of Persia z roku 1989. Podobne ako ovládanie, aj herné prostredie vyniká jednoduchosťou. Súboje sú rýchle, dynamické a prebiehajú na malých aj tematicky sa meniacich bojových poliach – od močiarov až po hrady.

Bleak Sword
Break Sword
Bleak Sword
Break Sword

Punch Planet

Punch Planet patrí medzi tituly, ktoré možno prirovnať k hrám ako Tekken, Street Fighter alebo Mortal Kombat. Vyberieš si jedného z dostupných bojovníkov a s tým potom pôjdeš do ringu, kde si zrovnáš sily s buď živým alebo neživým oponentom. Tvoja úlohou bude spočívať v tom, aby si ho zničil skôr, ako on spraví to isté s tebou.

Punch Planet
Punch Planet
Punch Planet
Punch Planet

The Pinball Wizard

The Pinball Wizard môžem bez obáv nazvať netradičným pinballom. Netradičným preto, lebo klasickú guľôčku nahradil čarodejník, ktorý sa pohybuje vďaka sile pohyblivých klapiek. Stačí ich len v správnej chvíli aktivovať prostredníctvom ľavej alebo pravej šipky na klávesnici.

Konečný cieľ spočíva v dosiahnutí vrchu veže hradu, kde sa odohráva celý príbeh.

The Pinball Wizard
The Pinball Wizard
The Pinball Wizard
The Pinball Wizard

SpeedDemons

Ako už napovedá samotný názov, tentokrát bude reč o pretekárskom type arkády. Hráča čaká pohľad z vtáčej perspektívy, vďaka ktorému nadobudne skvelý prehľad o pohybe ovládaného vozidla po diaľnici. Preto treba počas jazdy počítať s poriadne hustou dopravnou premávkou, čo okrem iného okorenia i realisticky vyzerajúce výbuchy.

Aj v tomto prípade máme čo dočinenia s rýchlou, dynamickou a veľmi zábavnou hrou s pekným vizuálnym prevedením.

SpeedDemons
SpeedDemons
SpeedDemons
SpeedDemons

hotlava

Zem je láva, takže ak sa jej niekto dotkne, skončil. Preto názov hotlava. Bavíme sa tu o jednej z hier v ponuke Apple Arcade, ktorá bude mnohým z vás pripomínať detské časy.

Cieľ hráča v poslednom titule v našom zozname spočíva v preskakovaní z jedného bezpečného miesta na druhé, aby sa tak vyhol spomínanej láve na podlahe. Ak sa mu to podarí, čaká ho progres a spolu s ním rastie i samotná obtiažnosť.

hotlava
hotlava
hotlava
hotlava

Nechýba ani multiplayer

Súčasťou hier v Apple Arcade je aj multiplayer, čiže režim pre viacerých hráčov. Niektoré z nich pýtajú pripojenie herných ovládačov, iné zase rozdelia klávesnicu na dve samostatné časti, aby si na nej mohli zahrať dvaja ľudia naraz.

Neplatí to ale o úplne každej. V niektorých tituloch sa preto budete musieť uskromniť s režimom pre jedného hráča. To však nič nemení na tom, že zabavia. Narazil som hneď na niekoľko príbehov, ktoré si v okamihu získali moju pozornosť.

Záver

Zaplatíš necelých 5 eur a celý mesiac (prvý je zadarmo) môžeš hrať, čo len chceš. Tak funguje nová služba Apple Arcade.

Je to určite efektívnejšie riešenie, ako keby si máme každú jednu hru kupovať zvlášť. Zabavíme sa a keď nás niektorá z nich náhodou omrzí, tak ju iba jednoducho odinštalujeme a nainštalujeme inú. A to bez toho, aby sme za ňu museli opäť zaplatiť.

Apple Arcade

Ak máš Mac a bažíš po exkluzívnych, kvalitných a jednoducho ovládateľných arkádach bez mikro-transakcií, ktoré ti pomôžu zabiť nudu, tak si na správnej adrese. Novinka z Kalifornie je v takom prípade vyrobená práve pre takých, ako si ty. Tých pár drobných zaručene neoľutuješ.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať