Renomovaný fyzik: Roboty budú mať o 100 rokov vedomie aj svoj program

Čo sa však potom stane s ľudstvom? Známy futurológ sa zamýšľa nad našou vzdialenou budúcnosťou.

10
Dr. Michio Kaku
Dr. Michio Kaku (FOTO: Cristiano Sant´Anna/indicefoto.com)

Fyzik, futurológ a autor bestsellerov, v ktorých popularizuje vedu, položil internetu veľmi zaujímavú otázku. Čo bude so súčasným svetom, keď sa vývoj robotov a umelej inteligencie dostane do bodu, kedy prestanú fungovať všetky naše zadné vrátka?

Aby sme predišli potenciálnym katastrofám, ktoré sme zatiaľ mohli vidieť iba v hollywoodskych filmoch, nezostáva nám nič iné, ako vymyslieť plán B.

Problém je tu však ten, že plán môže fungovať iba dočasne. Ak naše výtvory jedného dňa predčia ľudskú inteligenciu a uvedomia si vlastnú existenciu, existuje nemalá pravdepodobnosť, že začnú túžiť po slobode. Dr. Michio Kaku predpokladá, že k tomu dôležitému okamihu, ktorému odborníci hovoria singularita, môže dôjsť približne o 100 rokov.

Nechcel tým, samozrejme, spôsobiť paniku, ani nič podobné. Iba sa jednoducho zamýšľa nad našou vzdialenou budúcnosťou, kedy budú na Zemi existovať tak pokročilé roboty, že si to mnohí z nás dnes ani nedokážu predstaviť.

Spojenie s umelou inteligenciou

Jedným z riešení, ako predísť katastrofe, môže byť vzájomné prepojenie ľudskej mysle s umelou inteligenciou. Stali by sme sa tak v podstate kyborgami a nadobudli nadľudské schopnosti. O niečo podobné ide aj firme Neuralink, za ktorou nestojí nikto iný ako vizionár Elon Musk. K testovaniu na jednom z nás sa ale ešte zatiaľ nedostali.

TIP REDAKCIE
Odborníci zhotovili robotickú ruku, ktorú opravili obyčajným zahriatím

Ak sa im to však jedného dňa predsa len podarí, pravdepodobne budeme svedkami začiatku zániku Človeka rozumného (Homo sapiens) a vzniku nového ľudského druhu. Z človeka sa podľa všetkých náznakov stane súčasť robota, z robota zase súčasť človeka.

Budeme jedným organizmom a od tej chvíle prestane existovať takmer akákoľvek šanca, že nám naše výtvory ublížia.