Dr. Michio Kaku

Renomovaný fyzik: Roboty budú mať o 100 rokov vedomie aj svoj program

Čo bude so súčasným svetom, keď sa vývoj robotov a umelej inteligencie dostane do bodu, kedy prestanú fungovať všetky naše zadné vrátka?

Fyzik, futurológ a autor bestsellerov, v ktorých popularizuje vedu, položil internetu veľmi zaujímavú otázku. Čo bude so súčasným svetom, keď sa vývoj robotov a umelej inteligencie dostane do bodu, kedy prestanú fungovať všetky naše zadné vrátka?

Aby sme predišli potenciálnym katastrofám, ktoré sme zatiaľ mohli vidieť iba v hollywoodskych filmoch, nezostáva nám nič iné, ako vymyslieť plán B.

Problém je tu však ten, že plán môže fungovať iba dočasne. Ak naše výtvory jedného dňa predčia ľudskú inteligenciu a uvedomia si vlastnú existenciu, existuje nemalá pravdepodobnosť, že začnú túžiť po slobode. Dr. Michio Kaku predpokladá, že k tomu dôležitému okamihu, ktorému odborníci hovoria singularita, môže dôjsť približne o 100 rokov.

Nechcel tým, samozrejme, spôsobiť paniku, ani nič podobné. Iba sa jednoducho zamýšľa nad našou vzdialenou budúcnosťou, kedy budú na Zemi existovať tak pokročilé roboty, že si to mnohí z nás dnes ani nedokážu predstaviť.

Spojenie s umelou inteligenciou

Jedným z riešení, ako predísť katastrofe, môže byť vzájomné prepojenie ľudskej mysle s umelou inteligenciou. Stali by sme sa tak v podstate kyborgami a nadobudli nadľudské schopnosti. O niečo podobné ide aj firme Neuralink, za ktorou nestojí nikto iný ako vizionár Elon Musk. K testovaniu na jednom z nás sa ale ešte zatiaľ nedostali.

Ak sa im to však jedného dňa predsa len podarí, pravdepodobne budeme svedkami začiatku zániku Človeka rozumného (Homo sapiens) a vzniku nového ľudského druhu. Z človeka sa podľa všetkých náznakov stane súčasť robota, z robota zase súčasť človeka.

Budeme jedným organizmom a od tej chvíle prestane existovať takmer akákoľvek šanca, že nám naše výtvory ublížia.

Total
11
Zdieľaní