Vlákna spoločnosti Neuralink

Od sci-fi až k realite: Elon Musk prezradil, ako prepojí naše mozgy s počítačom

Futuristická spoločnosť Elona Muska, ktorá nesie názov Neuralink, po prvýkrát v histórii ukázala pred celým svetom, na čom vlastne pracuje.

Futuristická spoločnosť Elona Muska po prvýkrát v histórii ukázala pred celým svetom, na čom vlastne pracuje. Miniatúrne zariadenie od Neuralink je určené na to, aby bolo súčasťou útrob ľudskej hlavy. Vzniknutá symbióza otvorí dvere bezdrôtovému prepojeniu mozgov s umelou inteligenciou.

Čerstvo predstavené zariadenie pozostáva z pokročilého čipu, niekoľkých kľúčových senzorov a veľmi tenučkých vlákien, ktoré majú za úlohu prenášať zachytené dáta do neďalekého prijímača (malá krabička za uchom používateľa, viď obrázok nižšie), odkiaľ potom putujú do koncového zariadenia. Tým môže byť počítač aj smartfón. A práve vďaka tomu porastie nielen naša inteligencia.

Čip s vláknami
Čip s vláknami a senzormi

Keďže bude náš mozog vedieť bezdrôtovo komunikovať s elektronikou, nadobudne vzdialený prístup i k internetu, prostredníctvom ktorého sa zase dostane ku cloudu s umelou inteligenciou. Keď to skombinujeme aj s informáciami z internetového vyhľadávača Google, tak pôjde o nesmierne veľké vylepšenie súčasného ľudského potenciálu. Budeme ako inteligentnejší, tak aj múdrejšívtipnejší alebo zdravší.

Ako to chcú dostať do hlavy?

Keďže hrúbka jedného z prítomných vlákien dosahuje iba od 4 do 6 μm, hardvér by nemal v ľudskej lebke absolútne zavadzať. Ako ho tam ale chce spoločnosť Neuralink dostať?

Vľavo ruka stroja
Vľavo ruka stroja

Aby s tým mali čo najmenej roboty a komplikácií, zhotovili špeciálnu mašinu, ktorá všetko zabezpečí. Stačí jej len poskytnúť hlavu dobrovoľníka a o malú chvíľu z neho spraví takzvaného kyborga, ktorý nadobudne doslova nadľudské schopnosti. Vyhýba sa cievam a čo sa týka rýchlosti, Elon Musk prezradil, že si behom jednej minúty dokáže poradiť so šiestimi vláknami. V jednej kope ich je 96.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Spočiatku len pre nezdravých

Neuralink tvrdí, že ich výtvor bude spočiatku určený len pre tých, ktorí prišli o možnosť používať oči, uši či ruky. Keďže zariadenie dokáže sledovať aktivitu neurónov, dokáže i obnoviť zrak, sluch alebo umožniť ovládať smartfón (respektíve počítač) iba prostredníctvom hlavy, čiže bez fyzickej alebo hlasovej interakcie. Tentokrát stačí ľudská myseľ.

Prijímač signálov, odkiaľ poputujú do počítača alebo smartfónu
Prijímač dát z hlavy, odkiaľ poputujú do počítača alebo smartfónu

K prvému použitiu technológie na ľuďoch má dôjsť už v priebehu druhého štvrťroka budúceho roka. Teda aspoň tak dúfa Elon Musk. Všetko teraz záleží už len od toho, či pôjdu podľa plánov. Ak áno, dlho nás čakať nenechajú.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať