intel

Intel a MediaTek uzavreli partnerstvo, prinesie 5G do prenosných počítačov

Popredný výrobca integrovaných obvodov, spoločnosť Intel, sa dohodla na spolupráci s taiwanskou spoločnosťou MediaTek, ktorá je známa produkciou cenovo dostupnejších čipsetov pre mobilné zariadenia.

Popredný výrobca integrovaných obvodov, spoločnosť Intel, sa dohodla na spolupráci s taiwanskou spoločnosťou MediaTek, ktorá je známa produkciou cenovo dostupnejších čipsetov pre mobilné zariadenia.

Výsledkom spolupráce budú 5G riešenia určené pre prenosné počítače s procesormi Intel. Ako prví vyťažia z partnerstva OEM výrobcovia HP a Dell, ktorí by mohli prvé prenosné počítače s 5G modemom od MediaTeku priniesť na trh niekedy v roku 2021, píše cnet.com.

Prezident spoločnosti MediaTek Joe Chen hovorí, že používatelia prenosných počítačov budú môcť vďaka 5G pripojeniu rýchlejšie surfovať po internete, streamovať obsah alebo hrať obľúbené hry.

intel
Ilustr. foto: Dell

MediaTek vytvorí 5G modem na základe požiadaviek, ktoré stanoví Intel. Vzorom sa zrejme stane modem Helio M70, ktorý výrobca predstavil v máji. Využíva 7nm architektúru Cortex-A77 a strojové učenie, pričom by si mal nájsť cestu aj do cenovo dostupnejších smartfónov.

Prvé notebooky s 5G podporou tak budú disponovať zásuvkou pre SIM kartu alebo skôr eSIM modulom, ktorý výrobcovia osadia na základnú dosku už priamo pri výrobe. V súčasnosti na trhu nie je veľa prenosných počítačov, ktoré sú vybavené mobilným pripojením.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Let Blue Origin bol úspešný, 90-ročný kapitán Kirk prekonal hranicu vesmíru

Medzi takéto zariadenia patrí napr. prémiový Microsoft Surface Pro X, ktorý disponuje schopnosťou LTE konektivity. Spoločnosť Ericsson vo svojej aktuálnej správe odhaduje, že do roku 2025 bude 5G pripojenie po celom svete využívať 2,6 miliardy ľudí. Dostupné bude pre 65 percent svetovej populácie.

5G je pre spoločnosť Intel strategickou prioritou, ktorú bude smerovať práve na prenosné počítače, ale aj internet vecí. Na 5G technológie určené pre smartfóny Intel rezignoval, ako oznámil v apríli tohto roka.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať