Volvo

Volvo predstavilo svoj prvý elektromobil: XC40 Recharge ponúkne 400 km dojazd!

Automobilka Volvo dnes predstavila svoj prvý elektromobil, ktorý je označený ako XC40 Recharge. Má 408 koní a viac ako 400 km dojazd.

Automobilka Volvo dnes predstavila svoj prvý elektromobil, ktorý je označený ako XC40 Recharge. Vozidlo je postavené na základe rovnomenného kompaktného SUV, ktoré bolo predstavené v minulom roku. 

Prívlastok Recharge však jasne odkazuje na elektrickú pohonnú sústavu napájanú batériami. Toto označenie bude patriť aj ďalším elektromobilom Volvo, ktoré výrobca plánuje predstaviť v budúcnosti.

O novinke informuje portál TechCrunch, ale aj výrobca priamo na svojich stránkach. Volvo XC40 Recharge využíva palubný systém od spoločnosti Google, ktorý je založený na platforme Android Automotive.

Spoločnosti nadviazali partnerstvo ešte v roku 2017. Systém ponúka prístup k známym aplikáciám (Mapy Google, Spotify atď.) bez toho, aby k nemu musel užívateľ pripájať smartfón. Samozrejmosťou je obchod Play ako aj veľké systémové OTA aktualizácie.

Informačný systém tiež zobrazí údaje o prevádzke vozidla a ponúkne ovládanie štandardných funkcií – klimatizácie, okien, audio systému a podobne.

google
Foto: Volvo

Čo sa týka pohonu, výrobca hovorí o výkone 408 konských síl, ktoré produkujú dva elektromotory, každý na jednej náprave. Maximálna rýchlosť sa zastavila na hranici 180 kilometrov za hodinu. Skôr ako maximálka je zaujímavá dynamika. Vyššie SUV sa dokáže rozhýbať z nuly na stovku za približne 4,9 sekundy.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Galaxy S21 FE: Vynikajúci telefón, ktorý však prišiel neskoro

Dojazd má prevyšovať 400 kilometrov, a to podľa normy WLTP. Závisieť ale bude od štýlu jazdy a podmienok, v ktorých sa bude vozidlo pohybovať. Batériu (78 kWh) užívateľ nabije na 80 percent kapacity za 40 minút. Musí ale využiť technológiu rýchleho nabíjania (150 kW). Nabíjanie z domácej siete potrvá podstatne dlhšie, niekoľko hodín.

elektromobil
Foto: Volvo

Volvo XC40 Recharge má (papierovo) o niečo menší deklarovaný dojazd ako Kia e-Niro (455 km), Hyundai Kona Electric (449 km), ale aj Tesla Model 3 (560 km pri verzii Long Range).

Volvo to myslí s elektromobilmi vážne, čo dala automobilka najavo už dávnejšie. V priebehu nasledujúcich piatich rokov chce spoločnosť každý rok uviesť na trh jedno plne elektrické vozidlo, píše sa v tlačovej správe.

Výrobca konečnú cenu vozidla neprezradil. Zatiaľ na to nie dôvod. Volvo XC40 Recharge začne z výrobných liniek schádzať až na jeseň budúceho roka.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať