Elektromobil Volvo XC40 bude využívať palubný informačný systém od Google

„Hey Google“.

0
google
Foto: Volvo

Automobilka Volvo, ktorá je povestná hlavne vysokou bezpečnosťou svojich vozidiel, predstaví 16. októbra nový elektromobil – menšie SUV s označením XC40.

Moderná nebude len pohonná sústava, ale aj palubný informačný systém, ako informuje  výrobca vo svojej tlačovej správe. Podľa nej je Volvo Car Group prvou spoločnosťou, ktorá začala spolupracovať s Google na priamej integrácii automobilového informačného systému založenom na operačnom systéme Android. Partnerstvo nadviazali ešte v roku 2017.

Platforma Android Automotive má ponúknuť niekoľko zásadných výhod. Vodiči nebudú musieť k vozidlu pripájať svoj smartfón, aby mohli využívať Mapy, digitálneho Asistenta, Spotify a iné aplikácie z obchodu Play.

Nebude to len o aplikáciách

Tieto a ďalšie aplikácie na čele s obchodom Play budú priamou súčasťou palubného systému. Pochopiteľne, infotainment nebude len o aplikáciách, ktoré sú často používané v inteligentných mobilných telefónoch.

android
Foto: Volvo

Platforma od Google bude obsahovať ovládacie prvky a nástroje spojené s prevádzkou vozidla. Okrem bežných vecí ako ovládanie klimatizácie a podobne systém ponúkne informácie o zostávajúcej kapacite batérie, odhadovanom dojazde či diagnostické funkcie. Nastavenia vozidla sa budú dať meniť hlasovými príkazmi prostredníctvom spomenutého digitálneho asistenta od Google.

Volvo tiež uvádza, že model XC40 bude vôbec prvým vozidlom automobilky s plnohodnotnými systémovými aktualizáciami. Volvo tak pomocou OTA aktualizácií nevylepší len nainštalované aplikácie, ale aj ostatné funkcie a nastavenia, ktoré sa týkajú prevádzky vozidla.

Volvo však pripomína, že dostupnosť funkcií popísaných v tlačovej správe sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho trhu. Prípadní záujemcovia by sa tak na ne nemali tešiť predčasne. Náš trh môže funkcionalita obísť. Viac sa o dostupnosti, ale aj cenách a ostatnej výbave nového modelu, snáď dozvieme v deň predstavenia, teda 16. októbra.