google

Elektromobil Volvo XC40 bude využívať palubný informačný systém od Google

Automobilka Volvo, ktorá je povestná hlavne vysokou bezpečnosťou svojich vozidiel, predstaví 16. októbra nový elektromobil – menšie SUV s označením XC40.

Automobilka Volvo, ktorá je povestná hlavne vysokou bezpečnosťou svojich vozidiel, predstaví 16. októbra nový elektromobil – menšie SUV s označením XC40.

Moderná nebude len pohonná sústava, ale aj palubný informačný systém, ako informuje  výrobca vo svojej tlačovej správe. Podľa nej je Volvo Car Group prvou spoločnosťou, ktorá začala spolupracovať s Google na priamej integrácii automobilového informačného systému založenom na operačnom systéme Android. Partnerstvo nadviazali ešte v roku 2017.

Platforma Android Automotive má ponúknuť niekoľko zásadných výhod. Vodiči nebudú musieť k vozidlu pripájať svoj smartfón, aby mohli využívať Mapy, digitálneho Asistenta, Spotify a iné aplikácie z obchodu Play.

Nebude to len o aplikáciách

Tieto a ďalšie aplikácie na čele s obchodom Play budú priamou súčasťou palubného systému. Pochopiteľne, infotainment nebude len o aplikáciách, ktoré sú často používané v inteligentných mobilných telefónoch.

android
Foto: Volvo

Platforma od Google bude obsahovať ovládacie prvky a nástroje spojené s prevádzkou vozidla. Okrem bežných vecí ako ovládanie klimatizácie a podobne systém ponúkne informácie o zostávajúcej kapacite batérie, odhadovanom dojazde či diagnostické funkcie. Nastavenia vozidla sa budú dať meniť hlasovými príkazmi prostredníctvom spomenutého digitálneho asistenta od Google.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Ako ochrániť batériu v telefóne? Stačí poznať tento jednoduchý trik!

Volvo tiež uvádza, že model XC40 bude vôbec prvým vozidlom automobilky s plnohodnotnými systémovými aktualizáciami. Volvo tak pomocou OTA aktualizácií nevylepší len nainštalované aplikácie, ale aj ostatné funkcie a nastavenia, ktoré sa týkajú prevádzky vozidla.

Volvo však pripomína, že dostupnosť funkcií popísaných v tlačovej správe sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho trhu. Prípadní záujemcovia by sa tak na ne nemali tešiť predčasne. Náš trh môže funkcionalita obísť. Viac sa o dostupnosti, ale aj cenách a ostatnej výbave nového modelu, snáď dozvieme v deň predstavenia, teda 16. októbra.