Banky reagujú: Majitelia Galaxy S10 a Note10 nemôžu využívať odtlačok prsta

Niektorí dokonca ani celé aplikácie.

5
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 (FOTO Lukáš Zachar)

Samsung má na krku problém s bezpečnosťou svojich smartfónov. Ak používateľ siahne po lacnej ochrannej fólii zo silikónu, môže sa stať, že zariadenie odomkne úplne cudzí odtlačok. Niektoré banky z viacerých kútov sveta preto medzičasom zasiahli.

Majitelia smartfonov Galaxy S10 a Galaxy Note10 z krajín, ako je napríklad Čína, Spojené kráľovstvo alebo Izrael, nemôžu v rámci mobilnej aplikácie svojej banky využívať ultrazvukový snímač odtlačkov prstov. Niektorí sa dokonca ocitli v takej situácii, že ju vôbec nespustia, informuje web GSMArena.

K dočasnému vypnutiu biometrickej funkcionality pristúpila banka Nationwide Building Society, Hapoalim Bank aj Bank of China. NatWest sa k problému postavila trošku prísnejšie, pretože pozastavila kompletnú softvérovú podporu pre problémové modely.

Za krokom bánk stoja obavy zo zneužitia bezpečnostnej diery v high-end smartfónoch so značkou Samsung, ktorá posledné dni koluje internetom.

Ako už mnohí z vás nepochybne počuli, niektoré vlajkové lode Galaxy S10 s čipsetom Exynos odomkli nezaregistrované, čiže úplne neznáme odtlačky. Stačilo nalepiť lacnú ochrannú fóliu, priložiť náhodný prst a dotyčný nadobudol prístup do operačného systému Android, ako keby bol majiteľom smatfónu.

Momentálne nie je ešte stále jasné, čo za problémom stojí. Samsung najskôr upozorňoval na kombináciu Galaxy S10 s neoriginálnym a lacným príslušenstvom, no postupom času vysvitlo, že nejde len o jeden model z jeho portfólia.

TIP REDAKCIE
Sony má nový obrazový snímač pre smartfóny. Má najmenšie pixely na svete

Aj Galaxy Note10

Ako sme už informovali, aj biometrický snímač pod displejom Samsung Galaxy Note10 dokázala zmiasť fólia z termoplastického polyuretánu (TPU). A to i napriek tomu, že odtlačok zaregistrovali ešte pred jej použitím. Z toho vyplýva, že odstránenie a opätovná registrácia identity nič nevyrieši.

Kórejský výrobca spotrebnej elektroniky chce komplikáciu odstrániť prostredníctvom avizovanej softvérovej aktualizácie. Nič bližšie ale v tejto dobe nevieme.