Rus ťažil kryptomenty v jadrovom laboratóriu. Teraz musí zaplatiť pokutu

Niekto si chcel privyrobiť.

9
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (FOTO Lawrence Livermore National Laboratory)

Ruskí jadroví inžinieri využívali miestny superpočítač na ťaženie kryptomien. Išlo o súčasť výbavy laboratória, kde v roku 1949 vznikla prvá sovietska atómová bomba. Jedného z nich preto teraz čaká niekoľkotisícová pokuta.

Incident sa odohral ešte v priebehu uplynulého roka, a to na pôde nukleárneho strediska v meste Sarov, informuje web The Moscow Times.

Denis Baykov mal podľa dostupných informácií používať pracovný superpočítač ako nástroj na ťaženie kryptomeny Bitcoin. Najskôr musel ale prísť na spôsob, ako zostať v utajení. Nezostávalo mu teda nič iné, ako vytvoriť špeciálny softvér, ktorý mu s tým na určitý čas pomôže, prezradil jeho právnik.

Bývalý zamestnanec laboratória musí kvôli tomu teraz zaplatiť pokutu vo výške 7 000 dolárov. Zostávajúcich dvoch súd ešte len čaká, takže sa o svojom treste dozvedia až trošku neskôr.

„Jednu vec môžem potvrdiť: neboli zadržaní hneď v prvý deň, kedy začala ťažba,“ uviedol Kovalyov pre ruský spravodajský web RT.

Počítače v ruských jadrových laboratóriách nie sú z bezpečnostných dôvodov pripojené ku globálnemu internetu, ale k poctivo stráženej sieti, prostredníctvom ktorej prebieha výmena informácií. Inžinieri museli preto prekonať hneď niekoľko veľkých prekážok, aby mohli začať využívať tak ozrutnú výpočtovú silu. Hardvér mal údajne behom jednej sekundy zrealizovať až 1 000 biliónov transakcií.