Čech mal prekvapenie: Čína mu do telefónu nainštalovala špionážnu aplikáciu

Kontakty, hovory aj sociálne siete.

4
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

To, že Čína lustruje cudzincov, ktorí prídu navštíviť krajinu, vieme už dlhšie. Nedávno sa niečo podobné stalo aj 45-ročnému Čechovi. O ničom by však nevedel, ak by čínske úrady nespravili menšiu chybu.

Ako informuje český web Lupa, jeho zdroj si po prekročení hraničného priechodu medzi Kirgizskom a Čínou našiel v Android smartfóne záhadnú aplikáciu. Názov je síce v čínštine, no ak by sme sa ho snažili preložiť, dostaneme sa k slovnému spojeniu „získavať med“.

Ako už teda napovedá samotný názov, ide o špionážny softvér, ktorý čínske úrady inštalujú cudzincom do telefónov, aby tak o nich zistili čo najviac informácií. Za bežných okolností ho po skončení hraničnej kontroly odstránia, no v tomto prípade na to podľa všetkého zabudli.

Kontakty, hovory aj sociálne siete

Vďaka analýze zdrojového kódu, za ktorou stojí spomínaný český web a firma ESET, vieme, že cieľ špionážnej aplikácie tkvie v kontrole kontaktov, zrealizovaných hovorov a nainštalovaných aplikácií.

Aplikáciu ale rovnako zaujímajú aj sociálne siete a všetko, čo môže súvisieť so slovami ako „Dalajláma“ alebo s terorizmom. Počas vyhľadávania kľúčových slov využíva funkciu rozpoznávania textu na obrázkoch, takže je pri svojej práci veľmi dôkladná.

Keď skončí, všetky nazbierané dáta zabalí do ZIP súboru, aby mohli byť odoslané na pevne určenú IP adresu. V tej chvíli by mal zamestnanec hraničnej kontroly softvér odinštalovať, no z času na čas sa stane, že na posledný krok jednoducho zabudne.