Mazda predstavila svoj prvý elektromobil. Toto je MX-30!

Ďalší hráč.

3
Mazda MX-30
Mazda MX-30

Japonská automobilka Mazda vyrukovala s novinkou, akú sme od nej už dlhšie očakávali. Názov MX-30 reprezentuje plne elektrický model s podobou malého SUVčka, ktorý by mal na jedno nabitie prejsť okolo 200 km.

K predstaveniu došlo počas momentálne prebiehajúceho podujatia Tokyo Motor Show, informuje Electrek.

Mazda MX-30 ponúka výkon 105 kW a 35,5 kWh batériu. To inými slovami znamená, že má pod kapotou okolo 142 koní a jej dojazd je niečo okolo dvesto kilometrov (štandard WLTP). Nie je to síce veľa, no príliš veľká nebude ani cenovka.

Základná verzia štvorkolesovej novinky z Hirošimy by mala stáť okolo 35 000 eur. Európa má už dokonca k dispozícii aj rezervácie. Rozposielanie prvých kusov vraj začne prebiehať niekedy koncom budúceho roka. Výrobca na webe píše, že nové SUV uvedie na trh až počas budúcej jesene.

Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30

50 kW aj CCS

MX-30 je možné nabíjať nielen prostredníctvom štandardu CHAdeMO, ale aj prostredníctvom nám bližšieho CCS. Nabíjacia stanica mu však dokáže poskytnúť maximálne 50 kW výkon. Palubný systém ponúka výkon 6,6 kW.

Nezvyčajné dvere

To najzaujímavejšie na Mazde MX-30 sú jej dvere a interiér. Predné sa otvárajú klasicky, no čo sa tých zadných týka, používatelia si budú musieť zvyknúť na trošku nezvyčajný štýl. Vizuálne detaily ponúka obrázok vyššie.

Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30

Pánty tentokrát nájdeme na úplne odlišnom mieste ako pri bežných autách na spotrebiteľskom trhu. Zadné dvere nie sú o karosériu pripevnené v strede, ale neďaleko zadného kolesa, preto sú v porovnaní s prednými protismerné. Stredný stĺpik by ste navyše hľadali márne.

Interiér zase pozostáva z recyklovaných a udržateľných materiálov. Napríklad také sedadlá tvorí látka, ktorá čiastočne vznikla aj vďaka už použitým plastovým fľašiam.