VIDEO Starship v akcii: Pozri si animáciu letu vesmírnej lode

Kontroverzný vizionár Elon Musk nám pred niekoľkými dňami upresnil svoje plány, ktoré súvisia s veľmi ambicióznou vesmírnou loďou Starship.

Kontroverzný vizionár Elon Musk nám pred niekoľkými dňami upresnil svoje plány, ktoré súvisia s veľmi ambicióznou vesmírnou loďou. Starship je síce už na svete, no na obežnú dráhu Zeme tak skoro nepoletí.

Všetko totiž nasvedčuje tomu, že prvý orbitálny let prebehne niekedy na prelome budúcoročného marca a apríla. Teda aspoň v to dúfa šéf vesmírnej firmy SpaceX, informuje web Teslarati.

Orbitálny let by mal prísť na rad po úspešnom suborbitálnom lete (výška do 20 kilometrov), ktorý môže prebehnúť ešte v tomto roku. Najskôr však musia dokončiť techniku.

Prototypy vesmírnej lode Starship s názvom Mk1 a Mk2 sú už takmer dokončené. Zhotovenie vraj vyžadovalo niečo okolo pol roka tvrdej práce.

Prototyp Starship Mk1
Prototyp Starship Mk1

Tretí prototyp Mk3 sa momentálne ešte len začína stavať a zhruba o mesiac až dva bude to isté platiť i o štvrtom, ktorý ponesie názov Starship Mk4. Prvý by mal byť na svete začiatkom roka 2020, druhý koncom februára a začiatkom marca.

TIP REDAKCIE
Ani vo dvojici, ani opitý: Najväčšia sieť zdieľaných kolobežiek prináša VEĽKÉ zmeny!

Animácia vzletu aj tankovania

Úspešná realizácia orbitálneho letu jedného z prototypov vesmírnej lode otvorí dvere prvému letu na Mesiac a neskôr aj na povrch Marsu. Preto nám vesmírna firma SpaceX sprístupnila krátku video animáciu procesu od vzletu až po tankovanie nádrže na obežnej dráhe Zeme.

Elon Musk nám svoje ambiciózne plány o kolonizácii červenej planéty prezradil ešte v roku 2016, kedy sme sa po prvýkrát dopočuli o akejsi vesmírnej hromadnej doprave. Starship je hlavnou súčasťou medziplanetárneho dopravného systému, ktorý chce vizionár vybudovať medzi jednotlivými planétami v rámci našej slnečnej sústavy.

Let okolo Mesiaca

Na rok 2020 je okrem iného naplánovaný aj okružný let okolo našej prirodzenej družice, pri ktorej nebude chýbať ani japonský miliardár Yusaku Maezawa. Spolu s ním sa na palube lode Starship ocitne hneď niekoľko renomovaných umelcov, aby tak počas letu naprieč vesmírom načerpali trošku inšpirácie a potom vďaka nej niečo vytvorili.