Huawei

Výnimka z embarga? Qualcomm pokračuje v dodávkach súčiastok pre spoločnosť Huawei

Americká administratíva považuje spoločnosť Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Americkým firmám preto zakázala s čínskym gigantom obchodovať. 

Americká administratíva považuje spoločnosť Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Americkým firmám preto zakázala s čínskym gigantom obchodovať. 

Embargo sa dotklo firiem zvučných mien, okrem iných to je Qualcomm, Intel, Micron a taktiež Google. Preto nemá Huawei Mate 30 Pro vo svojej výbave aplikácie a služby Google. Huawei v minulom roku nakúpil od amerických firiem komponenty v hodnote 11 miliárd dolárov. Obzvlášť utrpel dodávateľ Micron. Huawei bol jeho najväčším odberateľom súčiastok.

Vláda USA koncom mája uviedla do platnosti 90-dňové prechodné obdobie, v rámci ktorého mohli niektoré spoločnosti poskytovať firme Huawei svoje komponenty na základe špeciálnej licencie.

Po uplynutí tohto obdobia americká vláda stanovila ďalšie 90-dňové prechodné obdobie. To končí približne v polovici novembra. O dočasnú licenciu požiadalo 130 amerických dodávateľov. Qualcomm ju zrejme získal.

Steve Mollenkopf ako hlavný predstaviteľ spoločnosti Qualcomm pre caixinglobal.com priznal, že spoločnosti Huawei dodávajú súčiastky, na ktoré sa zákaz nevzťahuje. Nie je síce známe, o aké konkrétne súčiastky ide, no Qualcomm vyrába hlavne polovodičové komponenty, čipsety, ktoré poháňajú mnohé smartfóny rôznych značiek.

TIP REDAKCIE
Pamätáte na Mass Effect? Známa herná séria sa zrejme dočká TV seriálu, postará sa o to Amazon

Huawei má síce vlastné čipsety, ktoré navrhuje divízia HiSilicon a vyrába ich TSMC, tie však putujú hlavne do vlajkových lodí. Smartfóny Huawei z nižších tried využívajú často čipsety Qualcomm.

huawei mate 30 Pro
Najnovšia vlajková loď Mate 30 Pro

Môžeme na príklade spoločnosti Qualcomm očakávať zmiernenie sankcií, ku ktorému by mohlo dôjsť po skončení prechodného obdobia? Ťažko povedať. Ak by sa však zmiernenie sankcií týkalo spoločnosti Google, Huawei vie absenciu služieb a aplikácií Google v smartfóne Mate 30 Pro a spol. vyriešiť jednou veľkou softvérovou aktualizáciou.

K spusteniu predaja na európskych a iných trhoch by tak nič nebránilo. Huawei trhovú dostupnosť zariadenia potvrdí, alebo vyvráti v najbližších týždňoch. Zrejme tak urobí po skončení prechodného 90-dňového obdobia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať