kirin 990

Kirin 990 oficiálne: Prvý high-end čipset s integrovaným 5G modemom

Spoločnosť Huawei dnes na veľtrhu IFA 2019 predstavila nový vlajkový čipset Kirin 990, ktorý má zabudovaný modem s podporou pre siete 5. generácie a množstvo ďalších vylepšení.

Spoločnosť Huawei dnes na veľtrhu IFA 2019 predstavila nový vlajkový čipset Kirin 990, ktorý má zabudovaný modem s podporou pre siete 5. generácie a množstvo ďalších vylepšení.

Kirin 990 je vyrobený 7nm technológiou a má 8 jadier (10,3 miliardy tranzistorov). Dve najvýkonnejšie jadrá majú takt 2,86 GHz. Dve jadrá so stredným dosahom takt 2,36 GHz a štyri jadrá pre úspornejší chod pri menej náročných operáciách takt 1,95 GHz.

Grafický procesor Mali G76 má až 16 jadier, zníženú spotrebu a je pripravený pre tie najnáročnejšie hry a vykresľovanie obsahu. Predchádzajúci Kirin 980 má rovnaký grafický čip Mali G76, no len s desiatimi jadrami.

Kirin 990 s integrovaným 5G modemom dokáže sťahovať rýchlosťou 2.3 Gbps a nahrávať dáta rýchlosťou 1.25 Gbps. Kirin 990 5G však nepodporuje technológiu mmWave pre tzv. milimetrové pásmo.

kirin 990

Modem Snapdragon X55 od Qualcommu ju podporuje, preto môže dosahovať závratných rýchlostí sťahovania až na úrovni 7 Gbps. Qualcomm ale zatiaľ čipset s priamo zabudovaným 5G modemom nepredstavil.

Viac priestoru dostala umelá inteligencia, presnejšie skôr nástroje strojového učenia. Kirin 990 obsahuje dve veľké NPU jednotky a jednu menšiu pre nenáročné aplikácie.

Rozpoznávanie tváre, hlasu a objektov, nastavenie fotoaparátu podľa snímaného prostredia, optimalizácie zdrojov, odporúčanie obsahu… Neurónové jednotky by tieto a ďalšie úlohy mali zvládať precíznejšie a rýchlejšie.

kirin 990

Za zmienku stojí procesor pre spracovanie obrazových signálov, resp. informácií z hardvéru fotoaparátov. Jeho už 5. generácia sa pýši redukciou šumu, ktorá dosahuje úroveň DSLR fotoaparátov, teda veľkých zrkadloviek. Huawei hovorí, že ide o prvý takýto systém určený pre smartfóny.

TIP REDAKCIE
Spotify je najpopulárnejšou hudobnou službou, Apple Music je na druhom mieste

Šum je častou komplikáciou pri mobilnej fotografii, ktorý vzniká pri fotografovaní v zlých alebo čo i len trochu zhoršených svetelných podmienkach. Kirin 990 podporuje 4K HDR video, HiFi audio a je jednoducho výkonnejší a úspornejší.

kirin 990

Čo je určite zaujímavé, čipset ako komponent má o 36 percent menšiu veľkosť ako Snapdragon 855 doplnený o modem X50. To znamená, že vo vnútri smartfónu zostáva viac miesta pre ostatné súčiastky, napr. väčšiu batériu alebo výkonnejšie reproduktory.

Kirin 990 5G vs. Kirin 990

Obe mimoriadne výkonné mobilné čispety sú v podstatne rovnaké. 5G typ je samozrejme určený hlavne pre zariadenia, ktoré sa budú predávať na trhoch s komerčne dostupnými 5G sieťami.

Nejaký ten rozdiel tu ale je. 5G verzia má jadrá taktované na o niečo vyššiu frekvenciu. Pri dvoch najvýkonnejších jadrách sa ale takt nezmenil. Okrem toho má dve veľké neurónové jednotky, zatiaľ čo Kirin 990 bez 5G pripojenia len jednu veľkú NPU.

Oba čipsety sú vyrobené 7 nm technologickým postupom s tým, že pri produkcii 5G sady sa využíva pokroková litografia ultrafialovým svetlom s vlnovou dĺžkou 13,5 nm. Tento spôsob presnejšej a rýchlejšej technológie výroby sa bude využívať hlavne v budúcnosti pri 5 nm a menších sadách.

Kirin 990 bude poháňať nadchádzajúci Mate 30 Pro, ktorý spoznáme 19. októbra v Mníchove. Informácie o novom čipsete zisťoval TECHBYTE.sk priamo na mieste technologického veľtrhu IFA 2019 v Berlíne.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať