Samsung Galaxy Fold sa začína predávať, dostupný bude aj v Európe

Tak predsa.

1
samsung galaxy fold
Samsung Galaxy Fold

Spoločnosť Samsung v posledných týždňoch a mesiacoch pracovala na zlepšeniach svojho revolučného smartfónu Galaxy Fold, ktorý disponuje doteraz nepoznanou skladacou konštrukciou s ohybným displejom.

Samsung Galaxy Fold bol len krátko po prvom uvedení (apríl 2019) na trh stiahnutý z predaja. Testovacie kusy, ktoré obdržali vybraní novinári a známi Youtuberi, sa po niekoľkých krátkych dňoch pokazili.

Ukázalo sa, že zariadenie trpí nedostatkami, ktoré vedú k poškodeniu inak jedinečnej flexibilnej obrazovky. Samsung tak predaj zariadenia zastavil a pustil sa do vylepšovania konštrukcie.

Výrobca teraz oznamuje, že sa Galaxy Fold začína opätovne predávať. Od 6. septembra bude dostupný v Južnej Kórei a následne vo Francúzsku, Nemecku, Singapure, v Spojenom kráľovstve a v Spojených štátoch.

Inžinieri utesnili miesto ohybu v konštrukcii zariadenia prepážkou z gumy, ktorá má zabrániť vstupu rôznych nečistôt z vonkajšieho prostredia. Tzv. pánt bol v predchádzajúcej verzii otvorený a voľným okom ste mohli vidieť, ako sa displej ohýba.

samsung
Foto: James Bareham, The Verge

Druhým kritickým prvkom bola ochranná fólia na obrazovke, ktorú niektorí užívatelia strhli, čo samozrejme robiť nemali. Aktualizovaná verzia smartfónu má fóliu na obrazovke natiahnutú tak, že presahuje okraje.

Už by sa tým pádom nemala nechcene odlupovať a hlavne by nemala podávať ruky zvedavcom, ktorí by ju chceli zase strhnúť. Inak je Galaxy Fold rovnaký, ak opomenieme menšiu batériu. Pôvodný akumulátor s kapacitou 4 380 mAh nahradila batéria s kapacitou 4 235 mAh.

galaxy fold
Foto: Samsung

Kvôli podpore pre siete 5. generácie muselo dôjsť k miernej zmene architektúry vnútorných komponentov a pre väčšiu batériu jednoducho nezostalo miesto. Tlačová správa nehovorí nič o cene, pravdepodobne sa ale meniť nebude. Technologickí nadšenci si musia pripraviť aspoň 2000 EUR.

Sú ohybné obrazovky budúcnosťou smartfónov? Zatiaľ ťažko povedať. Určite ale vďaka nim vznikne množstvo zaujímavých a užívateľských príjemných zariadení, aj keď nemusia nutne pochádzať z kategórie inteligentných mobilných telefónov.

TIP REDAKCIE
Nová bezdrôtová nabíjačka od Samsungu bude schopná nabíjať dve zariadenia naraz!

Flexibilné displeje sú len na začiatku svojej cesty a budú potrebovať ďalšie inovácie, minimálne čo sa ich odolnosti týka. Kto však chce takto pokrokový produkt vlastniť, bez ohľadu na jeho možnú dlhodobú životnosť, má možnosť. Teda aspoň na vybraných trhoch a hlavne s tučnejšou peňaženkou.