Lamborghini posúva latku: Nový hybridný superšport poháňa superkondenzátor

819 koní a maximálna rýchlosť 350 kilometrov za hodinu. Toto je Lamborghini Sián.

1
Novinka od Lamborghini
Novinka od Lamborghini

Talianska špička z automobilového priemyslu priniesla na svet hybridnú novinku s takzvaným superkondenzátorom. Superšport Lamborghini Sián dokáže i vďaka nemu zrýchliť z rovnej 0 na 100 km/h za necelé 2,8 sekundy.

V tak brutálnom výkone má prsty kombinácia klasického spaľovacieho motora (V12) s elektromotorom, ktorý čerpá šťavu z nezvyčajného zdroju elektrickej energie. Nezvyčajného preto, lebo už nie je reč o roky zaužívanej li-ion batérii, ale niečom, čo mnohí z odborníkov nazývajú jej nasledovníkom.

Na komerčný nástup superkondenzátorov si ale budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Ich súčasná podoba zatiaľ nedokáže plnohodnotne nahradiť tradičný akumulátor, pretože sa vybije v priebehu niekoľkých sekúnd. To isté ale platí i o nabíjaní. Preto sú momentálne vhodné akurát tak na zlepšenie akcelerácie.

100 km/h za 2,8 sekundy

Niečo podobné spravila aj automobilka Lamborghini. Sián vďaka tomu zrýchli na 100 km/h za necelé 2,8 sekundy. Akcelerácia a maximálna rýchlosť o veľkosti 350 km/h z neho robia najsilnejší superšport z portfólia talianskeho výrobcu.

„Ide o prvú technológiu akumulácie energie na svete. Sián nevyužíva li-ion batériu, pretože inovuje využitie superkondenzátora: technológie z Lamborghini Aventador, ktorá sa medzičasom dramaticky zlepšila. Súčasná podoba zvládne uchovať až 10x viac energie. Je až 3x výkonnejšia ako batérie rovnakej veľkosti a 3x ľahšia ako batéria, ktorá poskytuje rovnaké množstvo energie,“ prezradil výrobca.

Elektromotor v útrobách novinky slúži na to, aby pri rozbehu vozidla pomáhal spaľovaciemu motoru. Za bežných okolností je neaktívny, takže nebolo potrebné, aby inžinieri siahli po li-ion batérii. Namiesto nej použili v tomto prípade vhodnejší superkondenzátor, ktorý behom veľmi krátkej chvíle uvolní obrovské množstvo elektrickej energie.

Lamborghini

Lamborghini

Lamborghini

Lamborghini

Celý elektrický systém dokopy váži iba 34 kilogramov, čiže je okrem iného k dispozícii i špičkový pomer medzi váhou superšportu a jeho výkonom. Lamborghini spomína 1 kilogram na 1 konskú silu.

TIP REDAKCIE
V Európe bude do roku 2021 k dispozícii až 3x viac áut na elektrinu ako dnes

Dobíja ho rekuperácia

Opätovné nabitie vybitého superkondenzátora zabezpečuje takzvaná rekuperácia, čiže premena brzdnej energie na elektrickú. Stačí len trošku pribrzdiť a minutá šťava je onedlho späť.

Plnohodnotné predstavenie hybridu Lamborghini Sián dôjde až počas nadchádzajúceho podujatia IAA vo Frankfurte, kedy spoznáme ako cenu, tak aj dostupnosť modernej štvorkolesovej novinky.