Sci-fi v realite: Táto Rubikova kocka sa sama poskladá počas toho, ako levituje

Ide o jednoduchú fyziku. Rébus sa totiž vznáša vďaka magnetom, ktoré sú nainštalované nie len v jeho vnútri, ale aj v stole pod ním.

Každý z vás isto pozná legendárny hlavolam vyrobený maďarským architektom približne 45 rokov dozadu. Rubikova kocka sa od jej prvého vydania stala obľúbeným koníčkom mnohých, avšak vyriešiť ju nedokázal (a stále nedokáže) každý.

Ako už informoval web Gizmodo, aj po takmer piatich dekádach je výtvor stále obľúbenou hračkou, avšak v trochu inom slova zmysle. Mnohí vynálezcovia totiž neustále prichádzajú s vynovenými verziami kocky, ktoré sa poväčšine dokážu poskladať celkom samé, a to v priebehu mihnutia oka. O tomto type modernizácie klasického hlavolamu však teraz nehovoríme.

Prvý výtvor používateľa Human Controller pochádza z roku 2018, kedy vyrobil presvedčivú repliku kocky, no s pridaním elektroniky a batérie, vďaka čomu sa dokázala po krátkom ručnom pomiešaní sama vyriešiť.

Podstatou celého systému je, že obsiahnutá elektronika si je schopná zapamätať každé jedno otočenie. Hlavolam teda po položení na stôl len všetko zopakuje, akurát v opačnom poradí.

Po roku sa ale vylepšená verzia klasiky dočkala inovácie. Používateľ totiž zverejnil nové video (viď. nižšie), v ktorom môžeme vidieť, ako sa kocka nie len sama poskladá, ale sa počas procesu dokonca aj vznáša, a to vo výške približne 2,5 centimetra nad povrchom stola.

Ide však “len” o jednoduchú fyziku. Rébus sa totiž vznáša vďaka magnetom, ktoré sú nainštalované nielen v jeho vnútri, ale aj v spomínanom stole pod ním.