Samsung Galaxy S10

Snímače odtlačkov prstov v displejoch budú spoľahlivejšie. Zväčší sa ich aktívna oblasť

Snímače odtlačkov prstov, ktoré sú umiestnené pod obrazovkami niekoľkých modelov smartfónov, majú určitú veľkosť aktívnej plochy.

Snímače odtlačkov prstov, ktoré sú umiestnené pod obrazovkami niekoľkých modelov smartfónov, majú určitú veľkosť aktívnej plochy, kvôli čomu musí užívateľ položiť prst na konkrétne miesto na displeji.

K zlyhaniu rozpoznania odtlačku často dochádza kvôli tomu, že užívateľ aktívnu zónu svojim prstom netrafí. V budúcom roku by mali prísť na trh smartfóny, ktoré budú mať snímač odtlačkov v obrazovke s rozmernejšou aktívnou oblasťou.

Kórejský technologický portál thelec.kr informuje, že jeden z výrobcov ultrazvukových snímačov odtlačkov, ktoré sú založené na technológii od spoločnosti Qualcomm, dokáže hromadne vyrábať snímače s väčšou aktívnou plochou.

Podľa zdroja tento výrobca komunikuje o možných dodávkach ultrazvukových snímačov novej generácie so spoločnosťami ako Samsung, Xiaomi alebo OPPO.

snimac odltackov
Foto: Qualcomm

Prvý ultrazvukový snímač odtlačkov prstov v displeji priniesol Samsung Galaxy S10. Rovnaká technológia sa nachádza aj v nedávno predstavenom vlajkovom Galaxy Note10. Tento snímač rozpoznáva odtlačok na ploche, ktorá je veľká 32 milimetrov štvorcových. V budúcom roku by však mohla mať až 64 milimetrov štvorcových.

Na obrazovke budúcich smartfónov tak vznikne väčšia oblasť, ktorá bude reagovať na dotyk prsta pre potreby biometrickej autentifikácie. Ultrazvuková technológia rozpoznávania je spoľahlivejšia ako optická.

Odtlačok dokáže rozpoznať aj vtedy, keď má užívateľ mokrý, spotený alebo inak znečistený prst. Do určitej miery, samozrejme. Na druhú stranu, ultrazvukové čítačky sú drahšie ako optické snímače odtlačkov. Okrem toho sa (zatiaľ) dajú použiť len v spojení s flexibilnými OLED obrazovkami, čo je nakoniec príklad aj posledných vlajkových lodí Samsung Galaxy.

Väčší snímač odtlačkov v displeji by určite prispel k lepšej spoľahlivosti rozpoznávania a celkovému komfortu pri používaní smartfónu. Nebolo by prekvapením, keby s ním vyrukoval budúcoročný Samsung Galaxy S11.