Na predmestí Paríža nasadili zvukový radar: Striehne na neprimerane hlučné vozidlá

Tuneri majú nového elektronického nepriateľa.

1
Foto: REUTERS/Charles Platiau

Majitelia výkonnejších vozidiel a motocyklov neraz dokazujú ich schopnosti poriadnym zošliapnutím plynového pedála, čo je väčšinou sprevádzané patričným hlukom. V takom tuneli to má svoje čaro, v obývaných mestských častiach už nie. Minimálne z pohľadu obyvateľov.

S hlučnými vozidlami náruživých motoristov sa rozhodli bojovať vo Francúzku, zo začiatku na juhovýchodnom predmestí Paríža v mestečku Villeneuve-le-Roi. V tejto časti bol umiestnený špeciálny radar, ktorý nemeria rýchlosť vozidiel, ale intenzitu hluku, ktorú vydávajú.

Na zaujímavosť upozornil web Digital Trends, ktorý odkazuje na správu agentúry Reuters.

Radar sa dá umiestniť na akýkoľvek stĺp verejného osvetlenia. V spolupráci s policajnými kamerami dokáže hlučné vozidlo identifikovať na základe evidenčného čísla a automaticky vygenerovať sankciu.

Obec Villeneuve-le-Roi má len 20 tisíc obyvateľov, v jej blízkosti sa nachádza letisko Paríž-Orly

Systém je zatiaľ v testovacej prevádzke, plnohodnotnému využívaniu v praxi však stojí už len málo prekážok. Po dôkladnom otestovaní systémov a príprave začne radar chrliť pokuty.

Zariadenie je dielom neziskovej organizácie pre ochranu životného prostredia Bruitparif. Štyri integrované mikrofóny dokážu určiť presnú hladinu hluku, ako aj polohu samotného zdroja, teda vozidla.

Francúzsko už má vo svojej legislatíve zakomponovaný zákon, ktorý hlučné vozidlá postihuje. Problémom je, že vodičov takýchto vozidiel musí tamojšia polícia prichytiť priamo pri čine.

Jeden z predstaviteľov mesta Villeneuve poznamenal, že nemajú nič proti vozidlám značky Ferrari či motorkám Harley Davidson. Podľa neho však majitelia takýchto vozidiel niekedy radi demonštrujú ich silu, čo obťažuje obyvateľov.

V našich končinách skôr skôr natrafíme na deravý výfuk a autá s upraveným výfukovým potrubím než na ziapajúce Ferrari. To však neznamená, že by sa podobný systém neuchytil aj u nás.