Ilustračný obrázok

Výskumníci tlieskajú: Nová protéza umožní používateľom opäť cítiť

Svet sa dočkal protézy, ktorá nie je vyrobená len na to, aby nahradila chýbajúcu nohu. Odborníci obohatili jej funkcionalitu o senzory aj implantát.

Svet sa dočkal protézy, ktorá nie je vyrobená len na to, aby nahradila chýbajúcu nohu. Odborníci obohatili jej základnú funkcionalitu o kombináciu špičkových senzorov a implantátu, ktorá umožňuje používateľom opäť cítiť.

Za prelomovým výtvorom stoja odborníci z organizácie IEEE Spectrum, píše TechSpot. Výskum publikoval vedecký žurnál Nature.

Nová protéza pripomína tie súčasné. Vo svojich útrobách však skrýva náklad pokročilých technológií, ktoré sú schopné nadviazať komunikáciu s nervovou sústavou používateľa. Práve vďaka tomu začne cítiť chýbajúcu končatinu, ako keby sa s ňou narodil.

Čaro tkvie v senzoroch a implantáte, ktorý treba vložiť do stehna. Keď sa tak stane, protéza bude okamžite súčasťou ľudského tela. Nazbierané dáta môžu potom veselo putovať až do mozgu dotyčného, kde z nich vznikne pocit napríklad takého ohybu kolena.

Výskumníci zároveň tvrdia, že technologicky pokročilá protéza dokáže zlepšiť celkovú kvalitu života. Je totiž schopná aj zredukovať takzvanú fantómovú bolesť, ktorá vzniká kvôli chýbajúcej končatine.

Testovanie bolo úspešné

Testovanie prebiehalo na dvoch ľuďoch bez nohy s kolenom. Proces zahŕňal používanie s vypnutými i so zapnutými senzormi, aby tak bolo možné zistiť, o aký rozdiel v praxi ide. A výsledok? V druhom prípade kráčali trošku rýchlejšie a zároveň dokázali cítiť protézu.

Na novinku si ale budeme musieť ešte nejaký ten rok počkať. Zatiaľ máme česť iba s raným prototypom, ktorý čaká ešte veľa vývoja.

Total
4
Zdieľaní