oppo

Oppo zrýchlil nabíjanie SuperVOOC, nová generácia má rekordný výkon 65W

Čínsky výrobca Oppo zo skupiny BBK Electronics Corporation posúva latku v rýchlosti nabíjania svojich smartfónov. V minulom roku zaujal 50W nabíjaním SuperVOOC, ktoré predstavil spolu so smartfónom Oppo Find X Lamborghini.

Čínsky výrobca Oppo zo skupiny BBK Electronics Corporation posúva latku v rýchlosti nabíjania svojich smartfónov. V minulom roku zaujal 50 W nabíjaním SuperVOOC, ktoré predstavil spolu so smartfónom Oppo Find X Lamborghini.

Výrobca teraz predstavuje novú generáciu rýchleho nabíjania SuperVOOC Fast Charge 2.0, ktoré má rekordný výkon 65 W. To podľa spoločnosti znamená, že 4000 mAh batériu nabije do plnej kapacity za 30 minút.

5 minút na nabíjačke stačí na to, aby takýto akumulátor získal 27 percent energie zo svojej kapacity. Najnovšia technológia rýchleho nabíjania bude dostupná v smartfóne Oppo Reno Ace, ktorý sa svetu ukáže 10. októbra.

Pri vývoji technológie SuperVOOC Fast Charge 2.0 výrobca využil nitrid gália (GaN), ktorý je vo vedení elektrického prúdu efektívnejší ako široko využívaný kremík. Vďaka použitiu tejto zlúčeniny je adaptér pre nabíjanie tiež rozmerovo menší.

Adaptér, vodič aj smartfón samotný disponuje niekoľkými bezpečnostnými riešeniami, ktoré postrážia teplotu a iné prípadné komplikácie, ktorých zdrojom môže byť vyšší výkon. Popri 65 W drôtovom nabíjaním Oppo predstavil aj 30 W bezdrôtové nabíjanie.

65w vykon
Foto: Oppo

Nedávno s takto výkonným nabíjaním vyrukovala značka Xiaomi. Podľa Zhanga Jialianga, šéfa oddelenia Flash Charge, dokáže tento typ rýchlonabíjania doplniť 4 000 mAh batériu do plnej kapacity v priebehu 80 minút. Pre porovnanie, nabíjanie od Xiaomi obnoví plnú kapacitu rovnako veľkej batérie len za 69 minút. Štandard je kompatibilný s normou Qi.

Oppo má teda stále čo dobiehať, no je potešujúce vidieť, že bezdrôtové nabíjania sú stále populárnejšie.

Šéf Flash Charge taktiež tvrdí, že teplo vyvíjané nabíjaním je kontrolované, a tak nikdy nepresiahne hranicu 40 stupňov Celzia. Čo sa týka uvedenia technológie na trh, bolo potvrdené, že sa čoskoro objaví ako súčasť výbavy určitého (zatiaľ neznámeho) smartfónu.

Od roku 2014, kedy bola technológia VOOC oficiálne predstavená, si výrobca po celom svete zaregistroval 1700 patentov súvisiacich s technológiou rýchleho nabíjania. Bude zaujímavé sledovať, kto ako prvý dosiahne magickú hranicu 100 W výkonu.

Niekedy v budúcnosti by to mohol byť práve Oppo, aj keď ostatných hráčov určite nepodceňujeme.