Nová solárno tepelná elektráreň

Izrael spustil solárno-tepelnú elektráreň, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu

Na izraelskej púšti vyrástlo Sauronove oko z Paňa prsteňov. Novú solárno tepelnú elektráreň tvorí obrovská kopa skiel, ktoré sústredia slnečné lúče na vežu.

Na izraelskej púšti Negev vyrástlo Sauronove oko z Paňa prsteňov. Jeho úloha ale tentokrát spočíva vo výrobe zelenej elektrickej energie. Novú solárno-tepelnú elektráreň tvorí obrovská kopa dôkladne nasmerovaných skiel, ktoré sústredia slnečné lúče na vysokú vežu v strede kruhu.

Moderná elektráreň nesie názov Megalim, stála takmer 700 miliónov eur a jej výkon dosahuje 121 MW, informuje web Calcalistech.

Infraštruktúra sa rozprestiera na 3 kilometroch štvorcových, kde sú umiestnené tisícky malých zrkadiel. Tie nahradili solárne panely, aby mohli nahrievať vrch až 240 metrov vysokej veže. Koncentrácia slnečných lúčov na prítomnú nádrž s vodou začne vytvárať paru a tá následne umožní výrobu zelenej elektrickej energie. Princíp fungovania je teda úplne jednoduchý.

Nová solárno tepelná elektráreň
Nová solárno tepelná elektráreň

Za vybudovaním a prevádzkou elektrárne stojí izraelská firma Megalim Solar Power, ktorá vznikla iniciatívou firiem BrightSource Energy a Alstom SA.

Prekáža šoférom

Keďže infraštruktúru tvorí obrovská kopa na Slnko nasmerovaných zrkadiel, nie je žiadnym veľkým prekvapením, že prekáža šoférom, ktorí jazdia po neďalekej diaľnici. Mnohí z nich sa prostredníctvom sociálnych sietí sťažujú na citeľne horšiu viditeľnosť, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k dopravným haváriám.