Google odstránil z obchodu Play ďalšie aplikácie, ktoré užívateľov obťažovali reklamou

Sun Pro a Funny Sweet Beauty Camera.

1
reklama
Ilustr. foto: pxhere.com

Spoločnosť Google opäť zakročila voči aplikáciám, ktoré porušovali pravidlá obchodu Play. Na dve aplikácie, ktoré obsahovali adware – škodlivý kód zobrazujúci reklamu, upozornila spoločnosť Wandera.

Adware výskumníci našli v aplikáciách Sun Pro Beauty Camera a Funny Sweet Beauty Camera. Spolu majú na konte viac ako 1,5 milióna inštalácií. Spoločnosť Google tieto aplikácie z obchodu Play vzápätí odstránila.

Obe aplikácie zobrazovali v zariadeniach, kde boli, alebo ešte sú nainštalované, množstvo reklám. Zobrazovali sa ako kontextové okná cez celú obrazovku v celom zariadení, nielen priamo v aplikáciách.

Dané reklamy sa dali len ťažko zavrieť. Zobrazovali sa aj po reštartovaní smartfónov či po tom, ako boli aplikácie zo zariadenia odinštalované. Obozretnejší užívatelia sa ich inštalácii ale mohli vyvarovať. O tom, že niečo nie je v poriadku, svedčilo množstvo negatívnych hodnotení, ktoré dostali od užívateľov v obchode Play.

aplikacie
Foto: Wandera

Aplikácie Sun Pro Beauty Camera a Funny Sweet Beauty Camera pracovali podobne ako 85 aplikácií v auguste identifikovaných spoločnosťou Trend Micro. Taktiež obsahovali adware, ktorý užívateľov bombardoval reklamami. Aplikácie zaznamenali 8 miliónov inštalácií.

Aj aktuálny prípad len potvrdzuje, že sa oplatí venovať pozornosť hodnoteniam a recenziám, ktoré sa zobrazujú v obchode Play pri každej aplikácii a hre. Ak ste si jednu z uvedených aplikácií nainštalovali, čo najskôr sa ich zbavte.