iPhony a MacBooky môžu zdražieť. Vyššie clá zrejme pocíti aj Európa

Obchodná vojna a jej reťazová reakcia.

1
Tim Cook
Tim Cook (FOTO iphonedigital / flickr.com)

Donald Trump nedávno oznámil ďalšie navýšenie cla na import čínskeho tovaru. K rozhodnutiu došlo krátko po tom, čo Čína spravila presne to isté. Ak sa teda v najbližšej dobe nič nezmení, existuje tu šanca, že si za elektroniku od Apple po novom trošku priplatíme.

Pokiaľ bude musieť jabĺčko platiť za produkciu jeho elektronických produktov až o 30 percent viac, môže si to vykompenzovať vyššími cenovkami. Analytici ešte v máji predpokladali, že iPhone XS zdražie kvôli obchodnej vojne o viac ako 160 dolárov. Realita môže byť ale nakoniec ešte horšia.

Je tu však otázne, či Apple rozdeľuje logistiku na americké a európske zásielky, alebo to všetko z Číny putuje rovno do USA a odtiaľ zase do Európy. Vyššie clo totiž platí iba na import, ktorý súvisí s americkým tovarom (putuje do USA), nie európskym (putuje do Európy).

V jednom aj druhom prípade môže však nastať rovnaká situácia. Ak by si museli za produkty od Apple priplatiť iba Američania, výrobca ich zrejme odbremení prostredníctvom tiež vyšších európskych cenoviek. Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa bude mať teda celkom slušnú reťazovú reakciu.

Mate 30 Pro bez Google služieb

Podobne ako Apple, aj Huawei má pred sebou slušnú kôpku komplikácií, ktoré mu nespôsobilo nič iné ako čoraz zúrivejšia obchodná vojna. Už čoskoro by nám preto mal predstaviť nový high-end smartfón Mate 30 Pro bez plnohodnotného operačného systému Android. „Bez“a preto, lebo mu budú chýbať Google služby.

Nejaká ta šanca tu ale ešte stále existuje. Predstavenie je podľa informácií z kuloárov naplánované na 19. septembra, čo znamená, že Google zostáva ešte niekoľko dní na udelenie licencie, bez ktorej nemôže obchodovať s čínskym gigantom.