Render možnej podoby Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro je ešte v hre. Google môže stále dostať licenciu

Ak sa do predstavenia Huawei Mate 30 Pro nič nezmení, smartfóny prídu bez plnohodnotného Androidu. Nejaká tá šanca tu ale ešte stále existuje.

Vyzerá to tak, že nočná mora giganta Huawei a jeho fanklubu bude predsa len realitou. Ak sa do predstavenia avizovaného modelového radu Mate 30 nič nezmení, nové smartfóny dorazia na pulty bez plnohodnotného Androidu. Nejaká tá šanca tu ale ešte stále existuje.

Ako už určite mnohí z vás počuli, veľké mediálne podujatie má prebehnúť 19. septembra. To znamená, že firme Google zostáva ešte pár týždňov na to, aby jej vláda Spojených štátov amerických udelila plnohodnotnú licenciu.

Ak ju nakoniec dostane, od toho momentu môže obnoviť obchodnú spoluprácu s čínskym výrobcom spotrebnej elektroniky a Huawei vďaka tomu nestratí prístup ku kľúčovým online službám internetového giganta. Smartfóny Mate 30 aj Mate 30 Pro v takom prípade prídu s plnohodnotným operačným systémom Android a všetko bude opäť v poriadku.

Šanca teda ešte stále existuje. Keď však zoberieme do úvahy rastúce napätie medzi USA a Čínou, tak je veľmi, veľmi malá.

Zbytočné komplikácie

Odrezanie od Google služieb spôsobí firme Huawei nemalé komplikácie, o tom nieť žiadnych pochýb. Aktuálna licencia je iba dočasná (90 dní), preto sa vzťahuje iba na súčasné produkty a nedokáže pokryť ako nadchádzajúci modelový rad Mate 30, tak ani žiadnu inú novinku.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Samsung Galaxy A52 5G získava aktualizáciu na Android 12!

Veci by zmenila až plnohodnotná licencia, no vláda USA ešte ani jednu neudelila. A to i napriek tomu, že už stihla obdržať viac ako 130 žiadostí od amerických technologických firiem. O novom licenčnom systéme sme pritom písali ešte v polovici júla.

Prvé rozhodnutie malo padnúť v priebehu dvoch až štyroch týždňov. K dnešnému dňu ich uplynulo približne šesť a prvá licencia je stále v nedohľadne.

Obmedzená dostupnosť

Ak Google do 19. septembra predsa len nepochodí a Huawei bude prinútený uviesť Mate 30 Pro bez jeho služieb, s veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať i obmedzenú dostupnosť.

Áno, zdatní používatelia vyriešia absenciu služieb internetového giganta manuálne, no čo bežní spotrebitelia? Drvivú väčšinu z nich to bez akýchkoľvek pochýb prinúti prejsť ku konkurencii. A niečo také sa potom celkom logicky odrazí na obmedzení výroby.

Pokiaľ Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro uzrú svetlo sveta v Mníchove, viac ako určite prídu aj na pulty európskych obchodov. Otázne nateraz zostáva, či s plnohodnotným alebo neplnohodnotným operačným systémom Android. Len nedávno predstavená alternatíva Harmony OS ešte stále nie je pripravená, takže s ňou nepočítame.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať