Donald Trump vracia úder. USA opäť zvýšia clo na čínsky import

Obchodná vojna neutícha. Práve naopak.

1
Donald Trump
Donald Trump (FOTO Gage Skidmore / flickr.com)

Vyzerá to tak, že obchodná vojna medzi USA a Čínou tak skoro neutíchne. Situácia neustále naberá grády, čo nám po novom potvrdil i nedávny krok oboch mocností.

Len pár hodín po tom, ako ázijská krajina oznámila zvýšenie cla na americký tovar, Donald Trump spravil niečo veľmi podobné. Pôvodných 10 percent navyše porástlo o dodatočných 5 percent. Čínsky tovar preto od prvého septembra zdražie o slušných 15 percent, píše BBC.

„Smutné je, že predchádzajúce prezidentské administrácie umožnili Číne, aby prestala rešpektovať férový a vyrovnaný obchod. Z toho postupom času vzniklo bremeno, ktoré teraz ťaží amerických daňových poplatníkov. Ako prezident nemôžem dovoliť, aby sa niečo také opakovalo,“ uviedol Donald Trump na margo kroku Číny.

Je tu však jeden dôležitý rozdiel. Krok Číny súvisí s americkým importom v hodnote 75 miliárd dolárov, zatiaľ čo krok Spojených štátov amerických s čínskym importom v hodnote až 300 miliárd.

Donald Trump zároveň požiadal americké technologické spoločnosti, aby pomaličky začali hľadať alternatívu za čínskych obchodných partnerov. Ak obchodná vojna v blízkej budúcnosti neskončí, aktuálna situácia sa môže dostať až do bodu, kedy obe krajiny prestanú obchodovať a spolupracovať na všetkých možných úrovniach.

TIP REDAKCIE
Huawei P30 Lite: Otvor v obrazovke s 32 Mpx selfie kamerou

V takom prípade má gigant Huawei v zálohe svoje nedávno predstavené eso – HarmonyOS.