3 supermasívne čierne diery sa vraj čoskoro zrazia, zistila NASA

Sú 3, sú od nás vzdialené 1 miliardu kilometrov a ich osud je vraj už teraz spečatený. Reč je o troch supermasívnych čiernych dierach.

Sú 3, sú od nás vzdialené 1 miliardu kilometrov a ich osud je vraj už teraz spečatený. Reč je o troch supermasívnych čiernych dierach, ktoré sa k sebe neustále približujú, informoval server Space.

Dvojité či trojité čierne diery sú veľmi vzácny nález,“ hovorí výskumníčka Shobita Satyapal z George Mason University. „Takéto systémy sú však prirodzeným následkom spájania galaxií. Domnievame sa, že práve takto rastú a vyvíjajú sa,“ dodala.

Tím výskumníkov objavil vzácny nález za použitia röntgenového observatória Chandra, infračerveného kozmického teleskopu Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) a veľkého binokulárneho ďalekohľadu v Arizone, ktoré prevádzkuje NASA.

Výskumníci sú z nálezu nadšení hlavne preto, že spozorovať tri supermasívne čierne diery je náročné najmä kvôli plynovej clone, ktorá ich obkolesuje. Vďaka kombinácii dát z dvoch teleskopov vo vesmíre a jedného teleskopu na Zemi sa im to však nakoniec podarilo.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Tím pod taktovkou Satyapalovej svoje zistenia publikoval v prestížnom žurnále The Astrophysical Journal.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať