Japonský vedec vytvorí chiméru. Skombinuje potkana s človekom

Japonsko poskytlo miestnemu vedcovi priestor na to, aby uskutočnil kontroverzný experiment. Do zvieracieho embrya totiž vloží ľudské bunky.

Japonsko poskytlo miestnemu vedcovi priestor na to, aby uskutočnil tak trošku kontroverzný experiment. Ak pôjde všetko podľa jeho plánov, vytvorí takzvanú chiméru. Do zvieracieho embrya totiž hodlá vložiť ľudské bunky, ktoré ho premenia na takzvaného hostiteľa.

Z buniek postupom času vyrastú na mieru vypestované ľudské orgány a tie budú potom zachraňovať životy. Keďže už netreba čakať na darcu, pacienti podstúpia transplantáciu podstatne skôr, ako je tomu v týchto dňoch. Otázne zostáva už iba to, ako sa Hiromitsu Nakauchi popasuje s etickými bariérami.

Na novinku upozornil vedecký web Nature.

Kombinácia buniek človeka s bunkami zvieraťa mnohých z nás doslova straší. Čo, ak chiméra nadobudne vedomie a začne prosiť o slobodu? Je tu viac otázok ako odpovedí, a to nás núti, aby sme boli v krížení buniek dvoch rôznych cicavcov veľmi opatrní. Treba stanoviť striktné hranice a tie aj dodržiavať.

TIP REDAKCIE
Známu kryptomenovú burzu napadli hackeri, ukradli milióny dolárov

Potkan alebo myš

Zvieracie embryo má pochádzať buď z tela laboratórneho potkana alebo myši, nie z opice ako v prípade úspechu španielskych vedcov, ktorí zastavili proces ešte pred narodením. Preto sme sa nedočkali žiadnych reálnych výsledkov. Tentokrát by to však malo zájsť podstatne ďalej.

Konečný cieľ japonského výskumníka spočíva vo vytvorení efektívnych hostiteľov pre pestovanie ľudských orgánov. Keď jedného dňa dozrejú priamo v tele zvieraťa, čaká ich presun do tela nezdravého človeka, aby mu zlepšili zlý zdravotný stav.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať