fairphone 3

Fairphone 3 sa začal predávať. Dbá na životné prostredie a udržateľnosť

Čistý operačný systém Android, parametre strednej triedy, nevýnimočný vzhľad a cena 450 EUR. Tak by sa dal v skratke opísať Fairphone 3, nový smartfón, ktorý si môžu zákazníci v tejto chvíli predbežne objednať z oficiálnych stránok.

Čistý operačný systém Android, parametre strednej triedy, nevýnimočný vzhľad a cena 450 EUR. Tak by sa dal v skratke opísať Fairphone 3, nový smartfón, ktorý si môžu zákazníci v tejto chvíli predbežne objednať z oficiálnych stránok.

Fairphone 3 je ale iný ako drvivá väčšina smartfónov. Ide už o tretiu generáciu zariadenia, ktorá je určená zákazníkom so šetrnejším pohľadom na svet. Výrobca nechce, aby ste si každý rok kúpili nový smartfón. Práve naopak. Chce, aby vám vydržal čo najdlhšie.

Fairphone 3 je zhotovený tak, aby sa dal jednoducho opraviť. Architektúra vnútorných komponentov je modulárna. V prípade poškodenia niektorej časti, napríklad reproduktora, si náhradnú súčiastku objednáte zo stránok výrobcu.

Platí to aj pre displej, fotoaparát a ďalšie kľúčové komponenty. K smartfónu zákazníci automaticky dostanú kryt, ktorý je nasadený po obvode zariadenia a slúži ako nárazník pri prípadnom páde.

fairphone
Foto: fairphone.com

Smartfón je vyrobený z rovnakých materiálov ako iná elektronika. Je tu plast, produkty ťažobného priemyslu, drahé kovy… Pri výrobe sa ale využívajú recyklované materiály a nerastné suroviny od dodávateľov, ktorí dbajú na bezpečné pracovné podmienky v baniach a na čo najnižšie dopady ťažobnej produkcie na životné prostredie.

Problémové je hlavne znečistenie, extrémne nebezpečné pracovné podmienky, detská práca alebo nedôsledné odpadové hospodárstvo. Pri kúpe smartfónu Fairphone 3 môžu zákazníci získať zľavu (20 – 40 EUR) za odovzdanie starého smartfónu, ktorý následne poputuje na recykláciu.

Fairphone 3

Fairphone 3 možno niektorí označia za eko mobil, čo ale nie je úplne na mieste. Udržateľný elektronický priemysel je ale cieľom, ku ktorému sa chce výrobca čo najviac priblížiť so zreteľom na citlivý ekosystém planéty, znižovanie množstva odpadu alebo maximálne využívanie materiálov, ktoré sa už nachádzajú v obehu.

TIP REDAKCIE
Apple nový iPhone SE vybaví rovnakým čipom ako iPhone 13. Dizajn ostane pri starom
fairphone
Foto: fairphone.com

Smartfóny zrovna nepatria medzi zariadenia, ktoré by nosili nálepku dlhej životnosti. V tomto smere je Fairphone 3 unikátom. Kým taký televízor alebo audio vydrží v domácnosti aj desať rokov, smartfóny užívatelia vedia obmeniť aj raz za jeden-dva roky.

Čo vlastne Fairphone 3 ponúka? Je tu 5,7″ LCD displej s pomerom strán 18:9 a rozlíšením 1080 x 2160 pixelov. Kúpiť sa dá za asi 89 EUR. Obrazovku chráni vrstva Gorilla Glass 5.

E-shop so súčiastkami nemá asi žiadny iný výrobca smartfónov

Výkon dávkuje Snapdragon 632, operačná pamäť má 4 GB, interné úložisko 64 GB. 3 000 mAh batéria podporuje rýchle nabíjanie, hlavný fotoaparát (jeden) má rozlíšenie 12 Mpx, selfie kamera 8 Mpx. Nechýba Dual SIM, WiFi, Bluetooth 4.2, NFC, 4G a Android 9 Pie v čistej forme.

Pokiaľ si smartfón kúpite, v balení nenájdete slúchadlá, adaptér ani kábel pre nabíjanie. Výrobca predpokladá, že ich doma máte. Ak nie, dajú sa doobjednať. Všetky podrobnosti nájdete na webe výrobcu, odkiaľ sa dá zariadenie predbežne objednať.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať