NASA použila satelit, aby nám ukázala emisie CO z horiaceho pralesa

Brazília i napriek tomu odmieta pomoc.

2
Grafické znázornenie nazbieraných dát
Grafické znázornenie nazbieraných dát

Americká vesmírna agentúra využila dáta zo satelitu na to, aby nám vizuálne predviedla naberanie grádov požiaru Amazonského pralesa. Spolu s ním totiž rastú emisie oxidu uhoľnatého, čo je vidieť i na GIF obrázku od NASA.

Dáta boli zbierané po dobu dvoch týždňov (od 8. do 22. augusta), a to z výšky 5 500 metrov, informuje web TechSpot.

GIF obrázok nižšie zachytáva rapídne rastúce množstvo emisií CO nad časťou Južnej Ameriky, kde sa nachádza Amazonský dažďový prales. Z malého a jemne červeného oblaku je onedlho obrovská a tmavočervená machuľa, ktorá neveští nič dobré.

Prispieva ku klimatickým zmenám

Podobne ako emisie CO2, aj emisie CO prispievajú k čoraz citeľnejším klimatickým zmenám.

Extrémne teploty alebo husté a pravidelné zrážky nie sú však všetko, v čom má oxid uhoľnatý prsty. Príliš veľké množstvo bezfarebného plynu, ktorý sa udrží v atmosfére až jeden mesiac, môže okrem iného zhoršiť kvalitu pre život nielen v Južnej Amerike, ale aj v iných častiach sveta.

Brazília odmieta pomoc

Keďže máme česť s globálnou katastrofou, predstavitelia krajín G7 vyčlenili finančnú injekciu v hodnote až 20 miliónov eur. Brazília ju ale rázne odmietla a snahu o pomoc označila za trójskeho koňa. Zahraničné mocnosti si vraj robia zálusk na Amazonský prales a jeho plamene im podľa miestnej vlády hrajú do karát.

„Ďakujeme, ale tieto zdroje sú viac relevantnejšie pre zalesnenie Európy,“ uviedol na margo injekcie šéf administratívy brazílskeho prezidenta Onyx Lorenzoni.