Grafické znázornenie nazbieraných dát

NASA použila satelit, aby nám ukázala emisie CO z horiaceho pralesa

Americká vesmírna agentúra NASA využila dáta zo satelitu na to, aby nám vizuálne predviedla naberanie grádov požiaru Amazonského pralesa.

Americká vesmírna agentúra využila dáta zo satelitu na to, aby nám vizuálne predviedla naberanie grádov požiaru Amazonského pralesa. Spolu s ním totiž rastú emisie oxidu uhoľnatého, čo je vidieť i na GIF obrázku od NASA.

Dáta boli zbierané po dobu dvoch týždňov (od 8. do 22. augusta), a to z výšky 5 500 metrov, informuje web TechSpot.

GIF obrázok nižšie zachytáva rapídne rastúce množstvo emisií CO nad časťou Južnej Ameriky, kde sa nachádza Amazonský dažďový prales. Z malého a jemne červeného oblaku je onedlho obrovská a tmavočervená machuľa, ktorá neveští nič dobré.

Prispieva ku klimatickým zmenám

Podobne ako emisie CO2, aj emisie CO prispievajú k čoraz citeľnejším klimatickým zmenám.

Extrémne teploty alebo husté a pravidelné zrážky nie sú však všetko, v čom má oxid uhoľnatý prsty. Príliš veľké množstvo bezfarebného plynu, ktorý sa udrží v atmosfére až jeden mesiac, môže okrem iného zhoršiť kvalitu pre život nielen v Južnej Amerike, ale aj v iných častiach sveta.

TIP REDAKCIE
Smartfónom OnePlus 6 skončila softvérová podpora, oznámil výrobca

Brazília odmieta pomoc

Keďže máme česť s globálnou katastrofou, predstavitelia krajín G7 vyčlenili finančnú injekciu v hodnote až 20 miliónov eur. Brazília ju ale rázne odmietla a snahu o pomoc označila za trójskeho koňa. Zahraničné mocnosti si vraj robia zálusk na Amazonský prales a jeho plamene im podľa miestnej vlády hrajú do karát.

“Ďakujeme, ale tieto zdroje sú viac relevantnejšie pre zalesnenie Európy,” uviedol na margo injekcie šéf administratívy brazílskeho prezidenta Onyx Lorenzoni.

Total
62
Zdieľaní
Total
62
Zdieľať