Nový čip od AI spoločnosti Cerebras

Viac ako 1 bilión tranzistorov. Tento nový čip je veľký ako iPad

Celková plocha nového čipu dosahuje až 46 225 milimetrov štvorcových. Preto má uhlopriečku o veľkosti niekde medzi 8 a 9 palcami.

Čipy reprezentujú neoddeliteľnú súčasť spotrebnej elektroniky okolo nás. Preto sa ich výrobcovia snažia robiť čo najmenšie. Existujú však prípady, kedy rozmery nehrajú žiadnu rolu.

Ak niekomu ide o poriadny výpočtový výkon, tak siahne po ozrutnej novinke od špičkovej AI firmy Cerebras. Ozrutnej preto, lebo je veľká zhruba ako tablet iPad mini. A to bez akejkoľvek štipky srandy.

Celková plocha nového čipu dosahuje až 46 225 milimetrov štvorcových. Preto má uhlopriečku o veľkosti niekde medzi 8 a 9 palcami, informuje TechSpot. Na obrázku vyššie je porovnaný s baseballovou loptičkou.

400 000 AI jadier

Cerebras tvrdí, že čip tvorí približne 1 200 000 000 000 tranzistorov. Rovnako sa ale môže pochváliť i počtom pre AI optimalizovaných jadier, ktorých je k dispozícii až 400 000. Z toho možno vydedukovať, že vývoj zamerali na umelú inteligenciu a všetko, čo s ňou určitým spôsobom súvisí.

TIP REDAKCIE
Google čelí žalobe: Mal sledovať polohu používateľov bez ich vedomia
Nový čip od AI spoločnosti Cerebras
Nový čip od AI spoločnosti Cerebras

Za samotnou produkciou stojí renomovaná spoločnosť TSMC. Výrobný proces dosahuje podľa dostupných informácií 16 nanometrov a nejde o kombináciu viacerých menších čipov do jednej kopy, ale o jeden veľký čip so vzájomne prepojenými jadrami.

Novinka už začala putovať do rúk prvých zákazníkov. Momentálne však nevieme povedať, koľko ich stála. Isté je iba to, že to nebolo málo.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať