Astronaut

3-ročná prax aj titul: Toto všetko musí spĺňať kandidát na astronauta

Veľa ľudí závidí astronautom ich prácu. Len málokto však vie, čo všetko musí dotyčný spĺňať a cez čo všetko si musí prejsť.

Veľa ľudí závidí astronautom ich prácu. Len málokto však vie, čo všetko musí dotyčný spĺňať a cez čo všetko si musí prejsť, aby ho mohli zaradiť aspoň medzi kandidátov. Príbuzná prax a aspoň bakalárske vzdelanie je iba časť zo zoznamu základných požiadaviek.

Každý jeden uchádzač o nezvyčajné pracovné miesto musí byť okrem iného i v skvelej fyzickej kondícii. Ak sa rozhodne pracovať pre americkú vesmírnu agentúru NASA, tak ho čakajú dlhodobé testy, počas ktorých si o ňom zistia všetky dôležité informácie, aby vedeli povedať, či je vhodný alebo nie.

Fyzické testovanie môže začať ale až vtedy, keď je k dispozícii diplom (bakalársky stačí) z univerzity vrátane dôkazu o praxi. Podmienkou sú aspoň 3 roky, a to navyše v jednom z príbuzných oborov. Najväčšie šance tu teda majú skúsení piloti lietadiel alebo bojových stíhačiek.

Diplom musí k tomu všetkému pokrývať aspoň jednu z troch kľúčových oblastí – inžinierstvo, vedu alebo matematiku. Vyštudovaný právnik preto príliš nepochodí.

TIP REDAKCIE
World of Warcraft: Cataclysm oslávil 11 rokov, reakcie na datadisk sú zmiešané

Základné požiadavky

Prax, titul a fyzická zdatnosť tvoria ale iba takzvané základné požiadavky. Keď zoberieme do úvahy aj ďalšie, tak ich je podstatne viac. Vybraný kandidát býva teda podstatne skúsenejší a podstatne ostrieľanejší, ako sa od neho za bežných okolností vyžaduje.

NASA v roku 2016 vyberala z viac ako 18 000 záujemcov o prácu astronauta, čím zlomila všetky rekordy. Predchádzajúce roky ich bolo len pár tisícok.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať