3 futbalové ihriská za 1 minútu. TOP 5 desivých štatistík o horiacom pralese

Za všetkým vraj stojí človek.

0
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (FOTO: pexels.com)

Je čoraz väčší a nebezpečnejší. Požiar Amazonského pralesa, pľúc našej Zeme, začal posledné týždne pútať pozornosť celého sveta. Brazília ale aj napriek tomu, že za jednu minút zhoria tri futbalové ihriská, pohŕda pomocou.

Všetko nasvedčuje tomu, že grády naberajúca globálna katastrofa, ktorá prispieva ku klimatickým zmenám a znečisteniu ovzdušia, tak skoro neskončí.

Administratíva brazílskeho prezidenta odmietla relatívne štedrú finančnú injekciu od krajín skupiny G7 a zároveň uštipačne poznamenala, aby ich radšej investovali do zalesnenia Európy. Dlho však netrvalo a o pár hodín zmenila svoj postoj, pretože oznámila, že o využití pomocnej ruky ešte pouvažujú.

Nádej na spoluprácu s globálnym spoločenstvom tu teda predsa len existuje.

Až 20 % kyslíka

Dôvod, prečo skupina G7 poskytla 22 miliónov eur na boj s požiarom, tkvie okrem iného i v podiele Amazonského dažďového pralesa na celkovej produkcii pre život nevyhnutného kyslíka. Zeleň s rozlohou 5 500 000 km2 má totiž na konte až okolo 20 percent. Ignorovať tento fakt sa jednoducho povedané dá považovať za samovraždu.

Zhorší klimatické zmeny

Nižšia produkcia kyslíka nie je však všetko, čo požiar spôsobí. Rovnako môžeme očakávať zhoršenie situácie s globálnym otepľovaním, čiže ešte prudkejšie klimatické zmeny.

Dokazuje to nedávno zverejnená animácia od americkej agentúry NASA, ktorá nám vďaka nazbieraným dátam zo satelitu predviedla, ako kvôli plameňom rastú i emisie oxidu uhoľnatého. Ak to tak bude pokračovať aj naďalej, čoraz väčšie množstvo bezfarebného plynu v našej atmosfére neveští nič dobré. Zatiaľ je ale ešte príliš skoro na paniku.

3 ihriská za 1 minútu

Plamene v Amazonskom pralese nie sú žiadnou veľkou novinkou. Ide o úplne bežnú záležitosť. Neplatí to však vtedy, keď nastane situácia, akú tu máme dnes.

TIP REDAKCIE
Tesla v šoku: Elektromobil Model S začal z ničoho nič horieť

Ako tvrdia brazílske úrady, požiar sa v priebehu tohto rozšíril o 80 %. Len v priebehu jednej minúty vraj zhorí plocha o rozlohe troch futbalových ihrísk. Najhoršie na tom celom ale je, že to bude bez dostatočne efektívneho zásahu ľudí čoraz horšie.

Dážď tak skoro nepomôže

Plamene budeme môcť s pomocou dažďu uhasiť až o niekoľko týždňov. Najbližšie dni má byť totiž sucho. Zrážky musia byť silné, frekventované a intenzívne. Vodu v opačnom prípade čaká obyčajné odparenie, preto sa nemôžeme spoliehať iba na prírodu.

Bolívia stihla medzičasom na svojom území nasadiť obrovské hasičské lietadlo s až 72 000 litrovou nádržou, ktoré prevádzkuje americká spoločnosť SuperTanker. Ak bude efektívne, existuje tu nemalá šanca, že podobnú techniku využijú aj ďalšie juhoamerické krajiny vrátane Brazílie.

Spôsobil ho človek

Vieme, akou rýchlosťou sa požiar šíri, a aj to, kto za ním stojí. Odborníci najskôr ukazovali prstom na suché počasie, vietor a príliš veľké teplo, no realita je nakoniec tak trošku odlišná. Za čoraz nebezpečnejšími plameňmi v Amazonskom pralese stoja podľa environmentalistov ľudia.

Miestni farmári a rančeri používajú oheň na úpravu alebo čistenie pôdy. Sem tam sa ale stane, že nad ním stratia kontrolu. Ak ich je málo, tak to až tak neprekáža. Keď však rastie dopyt po mäse, rastie aj biznis vrátane konkurencie.