Tesla čoskoro oznámi, kde postaví európsku fabriku. Má šancu aj Slovensko?

Najväčšie šance má Nemecko.

4
Americká fabrika Tesly
Americká fabrika Tesly

čoskoro budeme vedieť, kde Tesla postaví prvú plnohodnotnú fabriku na území Európy. V hre je hneď viacero krajín, no favoritom je Nemecko. Ak tak nakoniec predsa len bude, Gigafactory vyrastie pri francúzsko-nemeckej hranici. Elon Musk ju chce mať čo najbližšie k Beneluxu.

Výber spomínanej lokality nebude žiadnym veľkým prekvapením. Ak by sme nepočítali Nórsko, tak v Nemecku, Holandsku a vo Francúzsku kupujú najviac elektromobilov zo všetkých krajín na starom kontinente. Preto sú tieto lukratívne európsky trhy pre Teslu kľúčové.

Plnohodnotná fabrika

Ako určite mnohí z vás vedia, americká automobilka má už dlhšie v Holandsku svoju vlastnú fabriku. Jej kapacity ale neumožňujú, aby v nej vyrobili elektromobil od úplných základov. Výrobcovi poskytuje priestor iba pre realizáciu finálnych krokov montáže a testovanie systémov.

Takmer dokončené štvorkolesové kúsky momentálne cestujú až zo Spojených štátov amerických. Toto riešenie je však nákladné, rizikové, zbytočne komplikované a aj príliš náročné na čas.

Aby teda mohla Tesla zlepšiť svoju efektivitu, nezostáva jej nič iné, ako postaviť plnohodnotnú európsku fabriku Gigafactory. S pomocou lokálnej infraštruktúry vie ušetriť, urýchliť svoje procesy a skrátiť tak celkový čas, ktorý je potrebný na dodanie elektromobilu európskemu zákazníkovi.

Je v hre aj Slovensko?

Ako píše Electrek, o novú fabriku automobilky prejavilo záujem hneď viacero krajín. V hre je teda podstatne viac možností, než len Nemecko. Či medzi ne patrí aj Slovensko, síce nevieme, no keďže dokáže automobilovému priemyslu ponúknuť skúsených odborníkov, nejaké tie šance tu predsa len existujú.

Viac informácií sa vraj dozvieme už čoskoro.