OFICIÁLNE: Ruskí hackeri mohli ovplyvniť americké voľby. Mali prístup k systémom

Otázne zostáva už iba to, či skutočne manipulovali.

0
Donald Trump
Donald Trump (FOTO Gage Skidmore / flickr.com)

Volebné systémy USA obsahovali bezpečnostnú dieru, vďaka ktorej si mohli ruskí hackeri robiť takmer čo len chcú. Šokujúci výsledok vyšetrovania miestneho Spravodajského výboru senátu navyše tvrdí i to, že boli priamo napojení na ruskú vládu. Ovplyvnili voľby alebo ich len trošku postrašili?

Američanom ale chýbajú dôkazy. Teda aspoň tie, ktoré súvisia s potenciálnou manipuláciou s hlasmi voličov. V prísno cenzurovanej správe sa totiž uvádza, že komisia nevidela nič, čo by toto obvinenie mohlo oficiálne potvrdiť. Opäť tak prichádzame do kontaktu s obyčajnou špekuláciou.

S neoprávneným prístupom k volebným systémom sú si však istí, a to vo všetkých 50 amerických štátoch. Otázne teda zostáva už iba to, či niektorí z prezidentských kandidátov nevyhral práve vďaka nekalým online aktivitám ruských hackerov.

Ako informuje web The Verge, komplexné vyšetrovanie zistilo, že „ruskí kyber-útočníci boli v pozícii, kedy mohli vymazať alebo zmeniť volebné dáta“.

Vyhral vďaka Rusom?

Prezidentská kampaň Donalda Trumpa bola a ešte aj stále je často spájaná s ruskými hackermi, ktorí mali pomôcť súčasnému americkému prezidentovi s víťazstvom. Až dodnes sme tu však nemali nič, čo by túto špekuláciu oficiálne podporilo. Veci zmenila až nedávna publikácia spomínaného záveru Spravodajského výboru senátu USA.