samsung qled

Japonsko obmedzí export kľúčových chemikálií, môže to ovplyvniť výrobu Samsungu aj LG

Japonský denník Sankei so zameraním na ekonomiku a priemysel informuje, že Japonsko obmedzí export chemikálií do Južnej Kórey.

Japonský denník Sankei so zameraním na ekonomiku a priemysel informuje, že Japonsko obmedzí export chemikálií do Južnej Kórey. Niektoré chemikálie sú pritom kľúčové pri výrobe polovodičových komponentov spoločností Samsung, LG ale aj ďalších.

Rozhodnutie Japonska obmedziť vývoz prichádza po verdikte juhokórejského najvyššieho súdu. Ten totižto rozhodol, že Kórejčania nedostali od japonských firiem dostatočne veľké kompenzácie za nútené práce, ktoré museli v období 2. svetovej vojny u týchto firiem vykonávať.

Japonsko sa naopak odvoláva na to, že konflikt z 2. svetovej vojny bol vyriešený v roku 1965 diplomatickými dohovormi a preto nevidí dôvod situáciu riešiť až teraz.

Chemikálie, ktorých vývoz chce Japonsko od 4. júla obmedziť, sa používajú pri výrobe obrazoviek pre smartfóny a televízory. Nemenej dôležité sú zlúčeniny, ktoré sú potrebné pri výrobe polovodičových komponentov či leptaní plošných spojov.

QLED TV od Samsungu
8K QLED TV od Samsungu

Japonsko má v tomto smere v ruke silnú páku. Zodpovedné je až za 90 percent celosvetovej produkcie fluórovaných polyimidov, ktorých sa obmedzenie vývozu týka. Z tohto dôvodu bude pre Samsung a LG veľmi ťažké nájsť alternatívny zdroj. Jednou z možností je, že firmy odkúpia (za vyššiu cenu) aspoň časť dodávok od iných zahraničných spoločností, ktorým Japonsko tieto chemikálie dodáva.

TIP REDAKCIE
TSMC postaví novú fabriku, bude v nej vyrábať staršie čipy

Až doteraz mala Južná Kórea s Japonskom uzavretú dohodu, ktorá vývoz kľúčových chemikálií podstatne zjednodušovala. Po novom však musia japonskí výrobcovia požiadať vládu o povolenie zakaždým, keď budú chcieť do Južnej Kórei exportovať niektorú z dotknutých chemikálií.

Proces schvaľovania však môže trvať až 90 dní. Okrem toho, povolenie nemusí byť udelené vôbec. Ak sa ale problém s rozhodnutím súdu nejakým spôsobom vyrieši, Japonsko je pripravené obmedzenie zrušiť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať