BMPT Terminator

Terminátor na pásoch: Toto ruské bojové vozidlo spôsobuje nepriateľom nevoľno

Ruská armáda má vo výzbroji jedno špeciálne bojové vozidlo, aké inde len tak nenájdeme. Volá sa BMPT Terminator.

Ruská armáda má vo výzbroji jedno špeciálne bojové vozidlo, aké inde len tak nenájdeme. Volá sa BMPT Terminator a zdieľa spoločné základy s tankom T-72, preto stojí na pásoch s pancierom. Namiesto klasickej streleckej veže má však vo výbave niečo, čo vyzerá podstatne hrôzostrašnejšie.

Ako je príležitosť vidieť na fotografii alebo videu, ide o kombináciu hneď niekoľkých typov ničivých zbraní, nielen o klasické delo s guľometom.

Posádka má k dispozícii dvojicu 30 mm automatických kanónov 2A42 s rozdielnou muníciou, štyri odpaľovacie rampy pre navádzané rakety zbraňového systému Ataka-T, dva granátomety AG-17D a jeden koaxiálny samopal na 7.62 mm muníciu.

BMPT Terminator je určený do mestského prostredia. Rovnako ale môže dobre poslúžiť i ako podpora pre tankové jednotky na bojovom poli. Keďže jeho výbavu tvorí duálny kanón, granátomet a statický samopal, nemá problém s efektívnou likvidáciou ani mnohopočetnejšej bojovej pechoty.

360-stupňový rozhľad

Jednou z veľkých výhod tohto bojového vozidla na pásoch spočíva v tom, že posádka dokáže vidieť, čo sa nachádza pred ňou aj za ňou. Vďaka technologickým výdobytkom nie sú obmedzení iba na jeden uhol pohľadu, a niečo také výrazne zvyšuje bojaschopnosť.

TIP REDAKCIE
Tesla posúva plány: Prvé elektromobily z Giga Berlin prídu až budúci rok

Za zmienku tu ale nepochybne stojí aj vyššia bezpečnosť. V streleckej veži nie je totiž tentokrát miesto pre človeka. Všetkých päť členov bojovej jednotky sa nachádza v dôkladne opancierovanom puzdre medzi pásmi vozidla, ktorý ju ochráni pred radiáciou, chemickými alebo biologickými zbraňami. Okrem veliteľa, vodiča a strelca je na palube i dvojica vrhačov granátov.

1 000 koní a 60 km/h

O pohon bojového vozidla sa stará naftový motor V-92S2 s výkonom o 1 000 konských síl. Maximálna rýchlosť môže však kvôli veľkej váhe a prítomným pásom dosiahnuť maximálne 60 kilometrov za hodinu. Plná nádrž má kapacitu 1 200 litrov paliva, čo vystačí pre zhruba 550 kilometrov dlhú trasu.

Výroba BMPT Terminatora odštartovala ešte v roku 2002, a to vo fabrikách špičkovej ruskej zbrojárskej spoločnosti Uralvagonzavod.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať