Terminátor na pásoch: Toto ruské bojové vozidlo spôsobuje nepriateľom nevoľno

Rakety Ataka-T aj 30 mm delá.

4
BMPT Terminator
BMPT Terminator (FOTO reddit.com)

Ruská armáda má vo výzbroji jedno špeciálne bojové vozidlo, aké inde len tak nenájdeme. Volá sa BMPT Terminator a zdieľa spoločné základy s tankom T-72, preto stojí na pásoch s pancierom. Namiesto klasickej streleckej veže má však vo výbave niečo, čo vyzerá podstatne hrôzostrašnejšie.

Ako je príležitosť vidieť na fotografii alebo videu, ide o kombináciu hneď niekoľkých typov ničivých zbraní, nielen o klasické delo s guľometom.

Posádka má k dispozícii dvojicu 30 mm automatických kanónov 2A42 s rozdielnou muníciou, štyri odpaľovacie rampy pre navádzané rakety zbraňového systému Ataka-T, dva granátomety AG-17D a jeden koaxiálny samopal na 7.62 mm muníciu.

BMPT Terminator je určený do mestského prostredia. Rovnako ale môže dobre poslúžiť i ako podpora pre tankové jednotky na bojovom poli. Keďže jeho výbavu tvorí duálny kanón, granátomet a statický samopal, nemá problém s efektívnou likvidáciou ani mnohopočetnejšej bojovej pechoty.

360-stupňový rozhľad

Jednou z veľkých výhod tohto bojového vozidla na pásoch spočíva v tom, že posádka dokáže vidieť, čo sa nachádza pred ňou aj za ňou. Vďaka technologickým výdobytkom nie sú obmedzení iba na jeden uhol pohľadu, a niečo také výrazne zvyšuje bojaschopnosť.

Za zmienku tu ale nepochybne stojí aj vyššia bezpečnosť. V streleckej veži nie je totiž tentokrát miesto pre človeka. Všetkých päť členov bojovej jednotky sa nachádza v dôkladne opancierovanom puzdre medzi pásmi vozidla, ktorý ju ochráni pred radiáciou, chemickými alebo biologickými zbraňami. Okrem veliteľa, vodiča a strelca je na palube i dvojica vrhačov granátov.

1 000 koní a 60 km/h

O pohon bojového vozidla sa stará naftový motor V-92S2 s výkonom o 1 000 konských síl. Maximálna rýchlosť môže však kvôli veľkej váhe a prítomným pásom dosiahnuť maximálne 60 kilometrov za hodinu. Plná nádrž má kapacitu 1 200 litrov paliva, čo vystačí pre zhruba 550 kilometrov dlhú trasu.

TIP REDAKCIE
Ruský online gigant predstavil svoj prvý smartfón Yandex Phone

Výroba BMPT Terminatora odštartovala ešte v roku 2002, a to vo fabrikách špičkovej ruskej zbrojárskej spoločnosti Uralvagonzavod.