iPhone XS

USA budú mať drahšiu elektroniku. Problémom sú vyššie clá na čínsky tovar

Obchodná vojna spôsobila gigantovi Huawei nemalé problémy. Nie je však jediný, kto bude v neďalekej budúcnosti trpieť.

Medzi Čínou a USA momentálne prebieha čoraz nebezpečnejšia obchodná vojna, ktorá spôsobila gigantovi Huawei nemalé problémy. Nie je však jediný, kto bude v neďalekej budúcnosti trpieť. Ak clá na čínsky import opäť porastú, americkí spotrebitelia si za elektroniku trošku priplatia.

Teda aspoň tak tvrdí ešte čerstvá analýza od spoločnosti Trade Partnership Worldwide, ktorá už medzičasom stihla prejsť cez komisiu Consumer Technology Association. Na novinku upozornil TechSpot.

Práca odborníkov prezradila, že všetko teraz záleží iba od toho, čo spravia USA. Pokiaľ predsa len uvalia na čínsky import v hodnote šialených 300 miliárd dolárov dlhšie avizované vyššie clo (až do 25 percent), odnesú si to predovšetkým koncoví používatelia spotrebnej elektroniky, čiže bežní Američania.

Až o 14 % drahšie smartfóny

Krok vedenia Spojených štátov amerických môže totiž na miestnom trhu spôsobiť citeľné navýšenie cien. V prípade smartfónov tu hovoríme o 14, zatiaľ čo v prípade notebookov až o 19 percentách. Herné konzoly by boli v takom prípade drahšie približne o 20 percent. Nepôjde teda iba o pár drobných, ale o niekoľko desiatok alebo až stoviek dolárov.

Niečo také, samozrejme, spôsobí, že postupom času klesne dopyt po elektronike. Odborníci vo svojej analýze spomínajú slušných 28 percent.

TIP REDAKCIE
Tesla posúva plány: Prvé elektromobily z Giga Berlin prídu až budúci rok

Koniec obchodnej vojny

Zvýšeniu cla na import čínskeho tovaru zrejme zabráni iba potenciálna dohoda medzi Čínou a USA. Počas nadchádzajúceho politického podujatia G20 dôjde k stretnutiu hláv oboch krajín, od ktorého má celý svet obrovské očakávania.

Ak si nakoniec predsa len podajú ruky, bude to bez akýchkoľvek pochýb znamenať koniec neustále sa stupňujúcej obchodnej vojny.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať