Android má problém: Nový ARK OS od Huawei je vraj o 60 % rýchlejší

Huawei urýchľuje vývoj vlastného operačného systému Ark OS. Najnovšie testy naznačujú, že je na dobrej ceste k silnej konkurencii pre Android.

Svet technológií sa stále spamätáva z nariadenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý s Čínou vedie obchodnú vojnu. Súčasťou konfliktu je, ako iste viete, zákaz Huawei obchodovať s americkými firmami, kvôli čomu stratil prístup k plnej verzii Androidu s Google službami.

Huawei túto situáciu predpovedal už dávnejšie, preto sa pred niekoľkými rokmi pustil do vývoja vlastného operačného systému. Ten je síce interne známy ako HongMeng OS, celosvetovo má však byť známy ako Ark OS alebo Oak OS.

Prvé testy naznačujú, že je o 60 % rýchlejší

Huawei sa v spolupráci s vývojármi z Tencent a výrobcami OPPO a VIVO pustil do prvých testov svojho vlastného operačného systému. Výsledky sú pritom viac než povzbudzujúce. Nový operačný systém má momentálne pracovať o 60 % rýchlejšie než Android od Google.

TIP REDAKCIE
FOTO: Ako bude vyzerať operačný systém Huawei? Tu sú prvé screenshoty!

O samotných testoch toho však veľa nevieme. Nevieme či Huawei testoval celkovú rýchlosť operačného systému alebo len veľmi špecifické oblasti. Jedno je však jasné, Huawei po zákaze obchodovania s USA zaradil pri vývoji Ark OS vyšší prevodový stupeň.

Testujú ho na 1 milióne kusov

Ako sme informovali včera, Huawei mal novým operačným systémom vybaviť až 1 milión kusov smartfónov. Momentálne však nie je isté či sú určené na predaj alebo len na rozsiahle testovanie. Prikláňame sa však k druhej alternatíve.

TIP REDAKCIE
Huawei začína testovať vlastný operačný systém na 1 milióne telefónov

Analytici predpokladajú, že odobratie Android licencie pre Huawei bude mať pre čínsku spoločnosť len krátkodobý negatívny efekt. Neskôr však pomôže k výraznej zmene na poli mobilného softvéru, ktorému momentálne dominujú americké firmy.

Huawei P40 už s Ark OS?

Aktuálne informácie zároveň naznačujú, že Huawei môže plnú verziu ARK OS pre celý svet nasadiť pri veľkom predstavení Huawei P40, ktoré sa už tradične koná koncom marca. Tento údaj sedí aj s doterajšími vyjadreniami zástupcov Huawei.

Google sa medzičasom pokúša lobovať za udelenie výnimky pre Huawei. Podľa Google úplné odstrihnutie Huawei od Androidu predstavuje väčšie bezpečnostné riziko.

Total
183
Zdieľaní
Total
183
Zdieľať