Robobee

VIDEO: Tento lietajúci robot nepotrebuje batériu, energiu má zo solárneho panelu

Odborníci na robotiku z prestížnej americkej univerzity vytvorili malé elektronické zariadenie. Robobee dokáže lietať i bez akumulátora.

Odborníci na robotiku z prestížnej americkej univerzity vytvorili malé elektronické zariadenie, ktoré dokáže lietať i bez akumulátora alebo pripojenia k elektrickej sieti. Ambiciózny Robobee získava elektrickú energiu priamo zo solárneho panelu nad jeho štyrmi krídlami.

Podmienkou ale je, aby bol v dosahu špeciálnych lámp. Teda aspoň zatiaľ, pretože mu denné svetlo momentálne nestačí. Pre svoju funkčnosť totiž vyžaduje až 3x jasnejšie svetelné lúče, než tie, aké vyžaruje naše Slnko. Veci sa zmenia až postupom času. Prítomná technológia musí prejsť ďalším náročným vývojom, preto je v týchto dňoch tak nedokonalá.

Robobee pozostáva zo štyroch krídiel, šiestich solárnych buniek a jedného elektronického panelu, ktorý dostal za úlohu zosilňovať signál z buniek, informuje TechSpot.

Lietajúci robot Robobee síce uzrel svetlo sveta ešte v roku 2013, no až dnes dostal do hardvérovej výbavy solárny panel. Doteraz bol poháňaný prostredníctvom batérie. Kvôli nej však porástla jeho váha, a to zvyšovalo energetickú náročnosť. Preto sa inžinieri z Harvard University rozhodli, že ju nahradia za efektívnejšiu a predovšetkým zelenšiu alternatívu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Bitcoin naberá na sile. Jeho cena sa blíži k rekordnému maximu!

Pomôže vedcom s ich prácou

Aj keď má robot ešte ďaleko od dokonalosti, už dnes vieme, na čo bude slúžiť. Keďže bude fungovať autonómne a bez potreby nabíjať batériu, využijú ho predovšetkým vedci, ktorým citeľne uľahčí prácu. Vďaka zabudovaným senzorom dokáže zbierať rôzne dáta a tie sú predsa kľúčové pre každú jednu oblasť vedy.

Total
38
Zdieľaní
Total
38
Zdieľať