Google Stadia

Google Stadia štartuje v novembri, služba sa bude dať využívať aj bezplatne

Spoločnosť Google podľa očakávaní oznámila viac podrobností o hernej streamovacej službe Stadia, ktorá bude dostupná od novembra tohto roka na podporovaných zariadeniach.

Spoločnosť Google podľa očakávaní oznámila viac podrobností o hernej streamovacej službe Stadia, ktorá bude dostupná od novembra tohto roka na podporovaných zariadeniach.

Google Stadia má byť akýsi Netflix s hrami, aj keď to zase až tak úplne totožné nebude. Využívať ju budú môcť majitelia zariadení s Chrome OS, smartfónov Pixel 3, užívatelia rozšírenia Chromecast Ultra (TV) a hlavne populárneho prehliadača Chrome (PC, notebook).

stadia
Foto: Google Store

Služba bude dostupná v dvoch režimoch – platenom a bezplatnom. Stadia Pro bude stáť 9,99 EUR mesačne. Užívateľ získa prístup ku knižnici podporovaných hier, ktoré si bude môcť vychutnať v 4K kvalite pri 60 FPS a s 5.1-kanálovým zvukom.

Verzia Stadia Base bude bezplatná. Dostupná však bude až od budúceho roka 2020. Obmedzenie spočíva v tom, že hráč nebude mať prístup ku knižnici hier pre streamovanie. Jednoducho si bude musieť kúpiť vybraný titul za plnú cenu, ktorý bude môcť hrať v 1080p kvalite pri 60 FPS a stereo zvuku.

Stadia Base tak vyhovie občasným, resp. príležitostným hráčom s menšími nárokmi.

google stadia
Foto: Google Store

Potom tu je špeciálny ovládač, ktorý sa bude predávať za 69 EUR. Stadia si porozumie aj s inými ovládačmi. Ten originálny však bude pracovať najlepšie, keďže je pre platformu priamo prispôsobený. Ide hlavne o odozvu, ktorá by mala byť pri originálnom príslušenstve lepšia ako pri ovládačoch tretích strán.

Ovládač samotný sa nabíja cez USB C, má dvojpásmové WiFi (2,4 GHz / 5GHz) a Bluetooth Low Energy 4.2. Dostupný bude v niekoľkých farebných prevedeniach.

Pre nadšencov si Google pripravil uvádzací balíček za cenu 129 EUR. Obsahuje limitovanú edíciu ovládača v modrej farbe, 3-mesačné predplatné Stadia Pro, zariadenie Chromecast Ultra (pre stream do TV), hru Destiny 2: The Collection a tzv. Buddy Pass

Pomocou neho si môžu službu Stadia Pro vyskúšať vaši priatelia a známi, no len po obmedzenú dobu.

Google stadia 2
Foto: Google Store

Keďže sa budú hry vo vysokej kvalite vysielať do koncového zariadenia zo serverov Google, dôležitá a podstatná je rýchlosť pripojenia. Minimom je rýchlosť 10 Mbps pre stream v kvalite 720p pri 60 FPS.

TIP REDAKCIE
TOP 4 bežecké pásy na doma: Zvládnu aj 110 kg záťaž, vyvinú rýchlosť až 12 km/h!

20 Mbps by malo stačiť pre rozlíšenie 1080p pri 60 FPS, HDR a 5.1-kanálový zvuk. To najlepšie hráči získajú pri rýchlosti pripojenia 35 Mbps. V tomto prípade je na stole najvyššia možná kvalita 4K, HDR, 60 FPS a 5.1 zvuk.

stadia
Foto: Google Store

Herná služba by mala, logicky, obsahovať aj nejaké tie hry. V rámci novembrového štartu služby si hráči budú môcť vybrať z viac ako 30 titulov z produkcie známych herných štúdií. Zoznam hier sa bude pochopiteľne rozrastať.

Ďalšie ohlásenia by sme mohli počuť na hráčskej konferencii E3, ktorá štartuje o pár dní. Podporované budú tieto hry:

Dragon Ball Xenoverse 2, DOOM Eternal, DOOM 2016, Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood, Destiny 2, Get Packed, Grid, Metro Exodus, Thumper, Farming Simulator 19, Baldur’s Gate 3, Power Rangers: Battle for the Grid, Football Manager, Samurai Shodown, Final Fantasy XV, Tomb Raider Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider, NBA 2K, Borderlands 3, Gylt, Mortal Kombat 11, Darksiders Genesis, Assassin’s Creed Odyssey, Just Dance, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising, The Crew 2

Ak trpíte prehnaným optimizmom a očakávali ste, že si od novembra službu Google Stadia užijeme aj u nás, sklameme vás. Neskôr sa ale podpory určite dočkáme. Novinka zo začiatku poteší hráčov zo 14-tich krajín. Okrem USA a Kanady ide napr. o Nemecko, Francúzsko, Belgicko či Taliansko.

Ceny uvádzané v texte vyššie vychádzajú z nemeckej lokalizácie služby.

Aj keď sú základné informácie známe, Google má v pláne zverejniť v priebehu času ďalšie dodatočné podrobnosti. Okrem toho bude zásadná spätná väzba a to, ako bude vlastne celá platforma fungovať v praxi. To zistíme počas prvých dní a týždňov po novembrovom štarte.

Keďže ide o úplne nový typ služby, nemusí všetko fungovať podľa predstáv tvorcov. Aspoň zo začiatku. Hry v cloude sú ale budúcnosť a týmto smerom sa uberá aj Microsoft.

Total
49
Zdieľaní
Total
49
Zdieľať