facebook

Facebook chce sledovať, ako ľudia používajú svoj smartfón. Zapojeným účastníkom zaplatí

Facebook spustil v Amerike a Indii nový program, ktorého súčasťou je nová aplikácia Study. Užívatelia, ktorí sa do programu zapoja a aplikáciu si nainštalujú, dostanú od Facebooku zaplatené.

Facebook spustil v Amerike a Indii nový program, ktorého súčasťou je nová aplikácia Study. Užívatelia, ktorí sa do programu zapoja a aplikáciu si nainštalujú, dostanú od Facebooku zaplatené.

Samozrejme, nebude to len tak. Facebook chce prostredníctvom nového programu pre prieskum trhu lepšie pochopiť, ako ľudia pracujú so svojim smartfónom, aké aplikácie používajú alebo koľko času používaním zariadenia strávia.

Aplikácia Study bude jednoducho tieto informácie zbierať spolu s údajmi o umiestnení či sieťach, ku ktorým sa zariadenia pripájajú. Facebook na základe takejto dátovej spätnej väzby následne vylepší svoje vlastné digitálne produkty.

Tvorcovia však upozorňujú, že nebudú zbierať obsahové informácie ako napr. fotky, konverzácie či heslá a prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Zároveň nebude Facebook tieto informácie zdieľať s tretími stranami. Aspoň to sám tvrdí.

facebook
Foto: Facebook

Do programu sa môžu zapojiť len užívatelia, ktorí majú viac ako 18 rokov. Musia mať okrem toho účet v službe PayPal, kde im bude Facebook posielať finančnú odmenu. Napriek snahám sa zatiaľ nikomu nepodarilo zistiť, koľko bude vlastne Facebook platiť.

TIP REDAKCIE
Pedál až na podlahu: MacBook Pro s M1 Max získa režim, ktorý využije kapacity nového čipu naplno

Zapojení užívatelia budú môcť z programu kedykoľvek vystúpiť a aplikáciu Study odinštalovať. Nie je prekvapením, že je aplikácia dostupná len pre platformu Android. Podobná aplikácia už v minulosti existovala.

Nástroj sa nazýval Facebook Research a bol dostupný aj pre platformu iOS. Aplikácia však hrubo porušovala pravidlá stanovené spoločnosťou Apple, keďže využívala špeciálne nástroje na to, aby obišla obchod Apple App Store a získala hlbší prístup k užívateľským údajom.

Facebook Study bude teda užívateľom platiť za to, že sa nechajú sčasti špehovať. Spoločnosť už má na konte nejeden škandál týkajúci sa únikov a nedôslednej ochrany osobných údajov. V tomto svetle nepôsobí nový honorovaný program Study zrovna dôveryhodne.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať