Misia Starlink

Starlink naberá kontúry: SpaceX vyniesla na orbitu Zeme 60 internetových satelitov

SpaceX má plné ruky práce s budovaním jej projektu Starlink. Pôjde o vysoko-rýchlostné internetové pripojenie, ktoré už začína naberať reálne kontúry.

Ako už určite mnohí z vás počuli, vesmírna spoločnosť SpaceX má momentálne plné ruky práce s budovaním jej konštelácie satelitov s názvom Starlink. Pôjde o vysoko-rýchlostné internetové pripojenie globálnych rozmerov, ktoré už začína naberať reálne kontúry.

Po dávnejšom spustení prevádzky prvých testovacích kúskov sa pred pár dňami ocitli na obežnej dráhe Zeme ďalšie internetové satelity. Nosná raketa Falcon 9 ich tentokrát vyniesla až 60.

Od finálneho cieľa majú ale ešte pomerne ďaleko. Hotovú konšteláciu by totiž malo tvoriť až 12 000 satelitov.

Ako píše SpaceX na sociálnej sieti Twitter, v roku 2019 majú v pláne zrealizovať ďalších 5 obdobne zameraných misií. Počas nadchádzajúceho roka ich ale pribudne podstatne viac, pretože chcú postupom času dupnúť na plyn. V priebehu roka 2020 môže byť na orbite dokopy 720 satelitov.

Názov Starlink reprezentuje jeden z viacerých projektov spoločnosti SpaceX. Pôjde o stabilné internetové pripojenie s vysokými prenosovými rýchlosťami, ktorým plánujú spočiatku pokryť najviac zaľudnené oblasti po celom svete. K tomu potrebujú na obežnej dráhe aspoň 800 satelitov.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Dávajte si POZOR, na Slovákov mieria nové SMS-ky, okradnú vás aj o stovky eur!

“O rok a pol, možno o dva roky, ak pôjde všetko podľa našich plánov, bude mať SpaceX na orbite pravdepodobne viac satelitov, ako keď spočítate všetky ostatné satelity – väčšina satelitov na orbite bude patriť SpaceX,” nadšene prezradil Elon Musk. Na jeho slová upozornil renomovaný web Space.

Prví zákazníci SpaceX by mohli získať satelitný prístup k digitálnej diaľnici už počas nadchádzajúcich 12 mesiacov, píše Business Insider. Služba bude najskôr dostupná na území Severnej Ameriky, až potom príde rad na Európa či Ázia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať