AKTUALIZOVANÉ Huawei upravuje dátum dostupnosti vlastného operačného systému

Volať sa má Ark OS, dokončili ho v januári 2018 a príde už budúci mesiac.

11
Foto: CNET

Aktualizácia 28.5 o 19:19: Huawei sa ospravedlňuje za nepresné informácie, ktoré poskytol Alaa Elshimy. Operačný systém je naplánovaný na koniec 2019 v Číne a začiatok roka 2020 pre zvyšok sveta.


Svet technológií je neskutočne rýchly, o čom sme sa mohli presvedčiť aj dnes, keď Huawei oznámil, že ich vlastný operačný systém navrhnutý pre nahradenie Androidu príde už budúci mesiac. Dostupný má byť celosvetovo.

Vlastný operačný systém Huawei príde budúci mesiac a dostupný by mal byť aj na Slovensku, informoval médiá jeden zo zástupcov spoločnosti. Stalo sa tak po tom, ako sa Huawei dostal na čiernu listinu USA, kvôli čomu stratil prístup k Androidu a ďalším dôležitým technológiám.

Operačný systém interne známy ako HongMeng má byť pripravený na celosvetové nasadenie, ktoré má prebehnúť už budúci mesiac, informoval TechRadar citujúci zástupcu Huawei pre Blízky východ.

Huawei vedel, že môže nastať takýto scenár a preto sa pripravil. Operačný systém bol dokončený v januári 2018 ako náš Plán B,“ vysvetľuje Alaa Elshimy, generálny riaditeľ a viceprezident Huawei Enterprise Business Group na Blízkom východe. „Operačný systém sme nechceli nasadiť, keďže sme s Google a ďalšími mali silnú spoluprácu, ktorú sme nechceli prerušiť. Teraz to spraviť musíme a spravíme to budúci mesiac,“ zakončil.

Mesiace pred vypršaním licencie

Huawei OS, ktorý má niesť označenie Ark OS, sa na trh dostane dva mesiace pred vypršaním dočasnej licencie, ktorá spoločnosti udelila americká vláda. Je to jasný dôkaz o tom, že Huawei chce ostať v mobilnom priemysle, kam jednoznačne patrí. Aj vďaka jeho inováciám pokračuje vývoj smartfónov takou rýchlosťou, akou pokračuje. Operačný systém Huawei má byť dostupný pre smartfóny, počítače, tablety, televízory, inteligentné hodinky a ďalšie zariadenia.

Všetky Android aplikácie

Na operačnom systéme od Huawei pobežia všetky Android aplikácie bez toho, aby ich vývojári museli upravovať. Stiahnuť sa budú dať cez vlastný obchod s aplikáciami – Huawei AppGallery. Nateraz ostáva otázne či sa v Huawei AppGallery objavia aj aplikácie od Google či iných amerických spoločností.

Okrem operačného systému by mal byť Huawei plne pripravený a sebestačný.

Americké sankcie neovplyvnia operačný systém spoločností a dokonca ani čipsety. Až na procesory od Intelu pre počítače a servery máme všetko, čo potrebujeme. Všetky spoločnosti využívajú čipsety od Qualcommu. Až na nás. My máme svoje vlastné, preto môžeme napredovať plnou rýchlosťou,“ chváli sa Elshimy.

Čo ale Wi-Fi, Bluetooth a SD karty?

Obchodná vojna neovplyvňuje Huawei len na poli operačných systémov. Spoločnosť sa musí vysporiadať aj s tým, že ju odstrihli od štandardov ako Wi-Fi, SD či Bluetooth.

Ak nás vynechajú, v mojich očiach najviac stratí samotná aliancia (Wi-Fi, pozn. red.). Z hľadiska priemyslu ide o štandard a je dobré, ak ho spĺňate. Na druhej strane však nemusíte byť členom aliancie. To isté platí aj v prípade SD a Bluetooth,“ vysvetľuje.

Čo teda čaká Huawei je momentálne vo hviezdach. Dobrou správou môže byť kľud, ktorý srší so šéfa a zakladateľa spoločnosti, Rena Zhengfeia. Ten tvrdí, že vzhľadom na to, že sú súkromnou spoločnosťou, môžu robiť veľké investície relatívne ľahko, vďaka čomu ich o dva či tri roky nikto nebude mať šancu dobehnúť.

Pochopiteľne, príbeh Huawei môže skončiť rovnako ako skončil príbeh Microsoftu a BlackBerry. Bola by to však enormná škoda, keďže Huawei P30 ProHuawei Mate X tento rok patria medzi to najzaujímavejšie, čo sme doteraz videli.