Wi-Fi

Len 4x za 2 minúty: Android 9 a 10 majú prísne pravidlá skenovania Wi-Fi v okolí

Verzia 9 Pie operačného systému Android dovoľuje aplikáciam, ktoré nie sú systémové, skenovať WiFi siete v obmedzenom režime.

Verzia 9 Pie operačného systému Android dovoľuje aplikáciam, ktoré nie sú systémové, skenovať WiFi siete v obmedzenom režime. Aktívne aplikácie tak môžu urobiť 4 krát počas dvoch minút, aplikácie spustené na pozadí raz za pol hodinu.

Limit stanovený softvérovými inžiniermi Google prispieva k lepšej výdrži na jedno nabitie, čo je pri mobilných zariadeniach dôležitý parameter. Obmedzenie sa však nepáči vývojárom niektorých aplikácií, ktoré potrebujú skenovať sieť podstatne častejšie.

Na problém poukazujú od minulého roka, Google im však v ústrety vyjsť nechce. Častejšie skenovanie WiFi sietí potrebujú napríklad aplikácie, ktoré monitorujú kvalitu siete a poprípade intenzitu signálu.

Rovnako sa týka aplikácií, ktoré užívateľom sprístupňujú navigáciu v interiéri, napr. v obrovských nákupných centrách, letiskách, štadiónoch a podobne. Google neplánuje zmeniť limit skenovania WiFi sietí a vývojárom nebude ani udeľovať výnimky. Totožné nastavenie sa bude týkať aj Android 10 Q, ktorý sa momentálne nachádza v tretej beta verzii.

TIP REDAKCIE
O neobmedzené zálohovanie fotiek vo vysokej kvalite môžu prísť aj smartfóny Pixel
skenovanie
Foto: pexels.com

Google žiadosti vývojárov ignoruje

Vývojári argumentujú, že užívateľ môže akceptovať zvýšenú spotrebu energie z batérie výmenou za určitú funkčnosť, ktorá mu je v istých prípadoch nápomocná, resp. ktorú chce jednoducho používať.

Užívatelia podľa nich rešpektujú zvýšenú spotrebu energie pri aktívnom polohovaní GPS, ktoré je kľúčové pri exteriérovej navigácii, či už v aute alebo pri chôdzi v neznámom prostredí.

Ako kompromis by sme si vedeli predstaviť prepínač v nastaveniach zariadenia, ktorý by limit pre skenovanie bezdrôtových sietí vypol. Poprípade by užívateľ mohol konkrétnej aplikácii udeliť výnimku z obmedzenia skenovania. Nič také sa ale podľa všetkého nechystá.

Bežných užívateľov stanovený limit pri používaní svojich zariadení pravdepodobne neobmedzuje. Nakoniec, nemusia o ňom ani vedieť. Skúsenejší jedinci a vývojári, ktorí by chceli špecializované aplikácie pre monitorovanie siete používať, budú môcť v OS Android 10 Q siahnuť po jedinom možnom riešení – nazýva sa root.

Total
0
Zdieľaní